zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za chyby při sanaci lagun má Geosan Group zaplatit 5,5 milionu korun

07.06.2012
Sanace, staré zátěže
Šlendryján
Za chyby při sanaci lagun má Geosan Group zaplatit 5,5 milionu korun

Za pochybení při sanaci lagun po bývalé chemičce Ostramo v Ostravě, které jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku, má Geosan Group zaplatit pokutu 5,5 milionu korun. Rozhodlo o tom ministerstvo životního prostředí (MŽP). Proti rozhodnutí se nelze dále odvolat, potvrdil mluvčí MŽP Matyáš Vitík.

Společnost se sankcí nesouhlasí. Geosan Group se teď podrobně seznamuje s rozhodnutím ministerstva. "Následně zváží možné další právní kroky," uvedla mluvčí Vlasta Končelová. Firma musí pokutu zaplatit do 30 dnů od nabytí právní moci, tedy do konce června.

Nadlimitní množství oxidu siřičitého uniklo loni na podzim do ovzduší několikrát, a obyvatelé Ostravy tak byli obtěžováni zápachem.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) obdržela několik stížností. S firmou zahájila správní řízení. Inspekce v únoru udělila společnosti Geosan Group pokuty šest milionů korun. Společnost se proti nim odvolala. Pokutu dostala i za to, že při odtěžování kalů překročila denní kapacitu zařízení, a provozovatel navíc toto plánované navýšení kapacity neohlásil.

Laguny po bývalé chemičce Ostramo byly v provozu celé 20. století a bylo v nich podle původních předpokladů uloženo na 200 000 tun ropných kalů vyprodukovaných jako odpad z chemičky.

Dodatečné průzkumy ukázaly, že v naposledy odtěžované laguně číslo tři je kalů více, než se předpokládalo - zhruba 100 000 tun.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí