zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Toronto zakáže užívání jednorázových igelitových tašek

12.06.2012
Odpady
Toronto zakáže užívání jednorázových igelitových tašek

Toronto jako první velké kanadské město zakázalo používání jednorázových igelitových tašek. Informoval o tom dnes server The Globe and Mail, podle kterého začne zákaz platit k 1. lednu příštího roku.

Toronto dosud uplatňovalo na igelitové tašky daň ve výši pěti kanadských centů (jedné koruny). Starosta města Rob Ford navrhl zrušení tohoto poplatku. Zastupitelé mu vyhověli, vzápětí ale překvapivě schválili i úplný zákaz užívání igelitových tašek, a to včetně těch, které jejich výrobci označují za kompostovatelné a biologicky rozložitelné.

"Tyto tašky jsou odpad, ať už jim říkáte biologicky rozložitelné nebo jakkoli jinak. Všechny skončí na stejném místě - poletují ulicemi nebo leží na skládkách," řekl zastupitel David Shiner, který zákaz tašek navrhl. Zároveň uvedl, že obchodníci budou moct namísto igelitových tašek používat jednorázové papírové tašky nebo tašky pro vícenásobné použití.

Zatímco ekologické organizace rozhodnutí torontské radnice chválí, vyhláška má i řadu odpůrců. Kanadská asociace výrobců umělých hmot už varovala, že nová úprava způsobí zánik pracovních míst. Obchodníci se zase obávají, že zavádění jednorázových papírových tašek namísto plastových zvýší jejich náklady.

Torontský starosta Ford označil vyhlášku za směšnou. Varoval také, že se proti ní určitě někdo bude bránit u soudu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí