zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda schválila aktualizaci nákladů na splnění nitrátové směrnice

27.06.2012
Voda
Zemědělství
Vláda schválila aktualizaci nákladů na splnění nitrátové směrnice

Vláda včera schválila aktualizaci nákladů, které si vyžádá plnění takzvané nitrátové směrnice upravující nakládání zemědělců se statkovými hnojivy. ČTK to zjistila na vládním webu. Ke splnění předpisu bude v Česku potřeba letos a v příštím roce investovat celkem ještě zhruba miliardu korun.

Dosud farmáři hlavně do výstavby nových skladů na statková hnojiva investovali asi čtyři miliardy korun z Programu rozvoje venkova. Nyní je dotační titul zrušen, ale dle dostupných informací se uvažuje o jeho opětovném spuštění.

Směrnice upravuje zacházení se statkovými hnojivy v takzvaných zranitelných oblastech. Ty jsou definovány jako území, v nichž jsou povrchové či podzemní vody ohroženy dusičnany ze zemědělských zdrojů. V současnosti zahrnují zhruba polovinu zemědělské půdy v ČR.

Asociace soukromého zemědělství v minulosti český výklad směrnice označila za zbytečně přísný. Sedlákům se nelíbil především velký rozsah zranitelných oblastí. Ten se podle předsedy asociace Josefa Stehlíka sice snížit nepodařilo, nicméně podařilo se zmírnit alespoň některá ustanovení.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí