zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hledá se nejhezčí stromořadí! Arnika zahajuje anketu Alej roku 2012

30.06.2012
Příroda
Hledá se nejhezčí stromořadí! Arnika zahajuje anketu Alej roku 2012

Po nejkrásnější aleji s nejsilnějším příběhem budou opět pátrat profesionální i amatérští fotografové po celém Česku. Sdružení Arnika totiž zahajuje Alej roku 2012, druhý ročník úspěšné ankety. Nominovat svou oblíbenou alej nebo fotogenický úlovek z dovolené mohou lidé od dnešního dne až do konce září. Dalších šest týdnů pak budou lidé na webu Arniky moci dát hlas stromořadí, které je nejvíce osloví. V loňském roce si hodnotné ceny odnesli hned dva fotografové a letos jsou ceny připraveny pro autory tří nejpodařenějších fotek a odměna pro toho, kdo nominuje absolutní vítězku mezi alejemi, kterou vybere odborná porota.

"Lidé odpradávna sázejí aleje proto, aby byly jejich cesty příjemné a pohodové, aby mohli uniknout třeba ostrému slunci. I dnes mají stromořadí celou řadu nezastupitelných funkcí v krajině i v přírodě. Věřím, že naše anketa přispěje k tomu, aby aleje získaly zpět své právoplatné místo v krajině našeho domova i mysli," říká Martin Skalský, který vede kampaň Zachraňme stromy.

"Aleje k naší krajině patří, ať jsou památné a chráněné, nebo skoro neznámé. Jsou nejvýraznějším přínosem stromů k jejímu formování: člení ji, ale i brání, když se staví do cesty větru. Dávají pocestným stín, pomáhají najít směr. Nutí k obdivu i ty, kteří jinak půvab přírody příliš nevidí. Aby tomu tak bylo, je třeba se o aleje starat. Včas a rozumně. Pravidelně kontrolované stromy nebudou ohrožovat, stromy odborně a zodpovědně ošetřené potěší," říká PhDr. Marie Hrušková, autorka knih o alejích v Česku.

Do soutěžní ankety mohou lidé přihlásit "svou" alej prostřednictvím webových stránek www.alejroku.cz. Každý může zaslat 1-3 fotografie (nejlépe ve formátu JPEG), ke kterým připojí stručný popis a důvod, proč si alej zaslouží pozornost. Na autory oceněných fotografií čekají hodnotné ceny, například dárkové poukazy od Centra FotoŠkoda, knižní tituly o stromech od spisovatelky Marie Hruškové z nakladatelství Mladá fronta nebo publikace Arniky o stromech. Aktuální informace o anketě budou po celou dobu v jednotlivých regionech přinášet Deníky z vydavatelství Vltava-Labe-Press. Slavnostní vyhlášení vítězné aleje a výherců atraktivních cen proběhne koncem listopadu 2012.

V loňském ročníku ankety Alej roku 2011 bylo:
o 53 nominovaných alejí z celé republiky;
o 1 788 hlasů pro vítěznou Novodvorskou alej z Moravského krasu;
o 5 288 hlasů odevzdáno v internetové anketě;
o 15 178 unikátních návštěvníků webové stránky Alej roku 2011.

Arnika sleduje ohrožení alejí již několik let. Iniciovala vznik petice "Zachraňme stromy" požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než 30 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 100 tisíc stromů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí