zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Srbsku bude otevřeno největší evropské úložiště jaderného odpadu

31.07.2012
Atomová energie
V Srbsku bude otevřeno největší evropské úložiště jaderného odpadu

Srbská vláda otevře největší evropský sklad radioaktivních odpadů. Zatím nedostavěná budova se nachází u obce Vinča 14 kilometrů od Bělehradu. Oznámila to srbská média s odvoláním na ředitele státního podniku Srbské jaderné objekty Radojice Pešiće.

Stavba úložiště byla zahájena v roce 2007 Jaderným ústavem ve Vinči. Podle úřadů vyhovuje všem bezpečnostním předpisům Evropské unie. Podle Pešiće půjde o jeden z největších objektů svého druhu v Evropě: "Kapacita nového úložiště bude 8,5 tisíc barelů, každý má objem 200 litrů". Přemísťování jaderného odpadu ze starých skladišť začne příští rok.

Problém jaderných odpadů je v Srbsku poměrně závažný: v roce 1948 vznikla u Vinče první výzkumná jaderná instituce v zemi a první úložiště jaderných odpadů, kam bylo postupně sváženo vyhořelé palivo ze všech ostatních republik bývalé Jugoslávie. Stará skladiště jsou téměř zaplněná, navíc začínají podléhat zubu času a jsou tak nebezpečná pro okolí. Částečně to srbská vláda dokázala vyřešit vývozem odpadů do Ruska, v roce 2010 ruské závody zpracovaly první várku - 2,5 tun uranu z Vinče.

Zdroj: Atominfo.ru

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí