zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČOI: Třetina výkupen druhotných surovin porušuje zákon

03.08.2012
Odpady
Šlendryján
ČOI: Třetina výkupen druhotných surovin porušuje zákon

Třetina ze skoro 200 výkupen druhotných surovin, které v prvním pololetí zkontrolovala Česká obchodní inspekce, porušila zákon. Ve sběrnách se podle zjištění inspektorů objevují i kradené předměty. ČOI výkupnám uložila 66 pokut v celkové výši 240.000 Kč.

"Někteří provozovatelé sběren vykupují i předměty, u nichž existuje oprávněné podezření, že byly odcizeny, jako například kryty na kanalizaci, kovové části veřejného osvětlení, dopravní značení nebo zabezpečovací kabely," uvedla mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

Inspektoři provedli v prvním pololetí letošního roku 196 kontrol, při nichž byly kontrolovány činnosti spojené s výkupem. Porušení obecně závazných právních předpisů zjistili v 70 případech.

Mezi nejčastější zjištěné prohřešky patřila úředně neověřená měřidla nebo měřidla neodpovídající příslušným předpisům. Zákaz používání do doby zjednání nápravy ČOI vydala na 44 neověřených měřidel. Sběrny také v sedmi případech nevydaly doklad o výkupu se všemi náležitostmi a v 18 případech neposkytly informace o ceně.

Česká obchodní inspekce má při kontrolách výkupu druhotných surovin pouze omezené pravomoci, proto využila spolupráce s Českou inspekcí životního prostředí, která kontrolovala dodržování dalších předpisů v rámci svých oprávnění. Další kontroly se konaly i v součinnosti s policií a s příslušnými živnostenskými úřady.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí