zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Šumavskými pralesy i holinami na vlastní oči: zítra začíná třináctý ročník pochodu Hnutí DUHA národními parky

23.08.2012
Ekologická dovolená, cestování
Chráněná území
Šumavskými pralesy i holinami na vlastní oči: zítra začíná třináctý ročník pochodu  Hnutí DUHA národními parky

Dnes ráno v Nové Peci začíná čtyřdenní pochod s odborným výkladem do národních parků na obou stranách Šumavy, který tradičně pořádá Hnutí DUHA. Poprvé se koná v době, kdy se hraje o samotné zachování národního parku.

Účastníci pochodu uvidí nejen horský smrkový prales, kamenné moře, ledovcová jezera, podmáčené lesy i rašeliniště či polomy po orkánu Kyrill - zároveň budou moci porovnat výsledky ochrany přírody na české a bavorské straně hor. Spaří, jak vinou několikaletého kácení vznikly obrovské holiny a rozšířily se polomy. Uvidí také, jak v obou národních parcích na místech, kde došlo k namnožení kůrovce, vyrůstá mezi uschlými stromy nový a zdravý prales. Lidé poznají, jak se přirozeně obnovuje nový, samovolně vzniklý les pět, deset nebo pětadvacet let po napadení kůrovcem.

Letos poprvé se pochod koná v situaci akutního plošného ohrožení chráněných přírodních hodnot Šumavy. Nový ředitel parku Jiří Mánek ji hodlá vyřadit ze seznamu mezinárodně uznávaných národních parků a převést do jiné kategorie chráněných území [1]. Ministr Tomáš Chalupa předkládá k mezirezortnímu připomínkování nový zákon o národním parku, který zásadně ohrožuje hodnoty, kvůli nimž NP vznikl [2] .

Účastníci uvidí místa, která se v budoucnu měla stát divokou přírodou, avšak ministr Chalupa je chce novým zákonem navždy přenechat těžařům. Podívají se i na koridor na Hraničník, který má zákon kvůli nerealistickým plánům na vybudování lanovky se sjezdovkou vyjmout z národního parku, ačkoli se jedná o výjimečně cenné lesní území s hnízdišti tetřeva.

Na Šumavě by měla platit stejná pravidla jako v dobře spravovaných národních parcích v Evropě, ve kterých se vždy ponechává značná část území proměnám divoké přírody. Jedním z takových příkladů je i NP Bavorský les, který účastníci během pochodu navštíví.
Avšak zákon, který předložil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, zmenšuje NP Šumava a otevírá vzácnou přírodu developerům a velkým stavebním projektům. Navíc razantně zmenšuje území, které je nyní v parku ponecháno pouze divoké přírodě a turistům, ve prospěch oblastí pro těžbu dřeva. [3]

Hnutí DUHA pořádá tento pochod už po třinácté: minulé ročníky se setkaly u veřejnosti s mimořádným úspěchem. Srdečně zveme také novináře.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
"Nabízíme lidem, aby se na vlastní oči podívali na rozdíly mezi divokou přírodou a lidskými zásahy v obou národních parcích. Chceme, aby se lidé mohli sami přesvědčit o přínosech ochrany divočiny ve skutečném národním parku. Účastníci uvidí jak bezútěšné holiny po kácení, tak i lesy, které se samy obnovují po napadení kůrovcem. Projdou i některé nejkrásnější části Šumavy - horský smrkový prales, ledovcová jezera, kamenné moře, podmáčené lesy i rašeliniště. Každý z předchozích jedenácti ročníků se setkal s velkým úspěchem."

"Je fascinující sledovat, jak se u lidí překvapení z prvního pohledu na uschlé stromy v dálce mění po příchodu dovnitř lesa v úžas nad bohatstvím nově vznikajícího plného života. Na vykácených holinách nic takového vidět není. Proto obnovující se prales na německé straně přitahuje tolik turistů. Předchozí ročníky poznávacího pochodu měly u veřejnosti mimořádný úspěch. Účastníci byli doslova nadšeni."

Kontakty:
Jaromír Bláha, tel: 731 463 929, jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Jan Piňos, média a komunikace, tel: 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
6
3. 2020
6-8.3.2020 - Konference
Praha, KZ Domovina
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí