zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jablečný mošt a moučníky provoní Hostětín

21.09.2012
Ekologická dovolená, cestování
Jablečný mošt a moučníky provoní Hostětín

Vůně jablečných moučníků, chuť jablečného moštu, hudba, ukázky řemesel, hry pro děti, divadlo a především pohoda a dobrá nálada - to vás čeká v Hostětíně v neděli 23. září.

Program Jablečné slavnosti nabízí návštěvníkům řemeslný jarmark, výstavu domácích jablečných moučníků i jejich prodej, přehlídku regionálních odrůd ovoce a další atraktivní a zábavný program. Vaši duši potěší hudba, folklórní vystoupení, divadelní představení či muzicírování cimbálové muziky. Dospělí i dětští návštěvníci se mohou zapojit do her, soutěží, putování po sochách v krajině kolem obce či vyhrát ceny v bohaté tombole. Jedinečným občerstvením při této akci je čerstvý jablečný mošt.

Již jedenáctý ročník této tradiční a oblíbené slavnosti se koná od 11.00 do 18.00 hodin. Jejím cílem je především představit místní a regionální pěstitele ovoce a výrobce ovocných produktů, podpořit pěstování tradičních bělokarpatských odrůd ovoce a prezentovat regionální značku Tradice Bílých Karpat(R) a její nositele.

Jablka tady mohou lidé prožít všemi smysly - čichem, chutí, zrakem i hmatem - a ve všech podobách - sušená, tekutá, pečená i právě utržená ze stromu.
Pořadatelé, kterými jsou Občanské sdružení Tradice Bílých Karpat, Centrum Veronica Hostětín a Obec Hostětín, připravili pro všechny návštěvníky slavnosti celodenní bohatý zábavný, kulinářský, poučný i mírně turistický program. Na přípravě slavnosti se podílí více než desítka partnerských organizací a kolem stovky dobrovolníků.

V jedenáct hodin začíná na návsi jarmark, na němž se představují zástupci tradičních řemesel a zemědělci, zejména nositelé regionální značky Tradice Bílých Karpat(R).
Návštěvníky slavnosti je každoročně netrpělivě očekávána přehlídka jablečných moučníků z kuchyní místních hospodyněk. Vystavené exponáty budou v odpoledních hodinách rozprodány. Na výstavce starých a krajových odrůd ovoce bude během dne probíhat ovocnářské poradenství. Ke koupi bude čerstvé i sušené ovoce.
V areálu moštárny mohou návštěvníci ochutnat BIO nápoje: čerstvý jablečný mošt, dále míchané mošty: jablečný se zázvorem, rakytníkem, mátou či zeleným čajem, a sirupy: z květů černého bezu nebo z květů konopí setého. Hladové návštěvníky potěší nejen ovocné koláče, ale i jehněčí steaky, klobásky, guláš, saláty a další pochutiny.

Zájemci se mohou těšit na lektorované prohlídky modelových ekologických projektů: pasivního domu, moštárny, historické sušírny ovoce, kořenové čistírny odpadních vod, výtopny na biomasu, solárních panelů na výrobu teplé vody i elektřiny a šetrného veřejného osvětlení. K dispozici bude ekologická poradna pro domácnost.

K dobré náladě a zábavě přispěje kulturní program:
13.30 Vystoupení folklórního souboru Dúbrava
14.00 Lucie Redlová & Garde- koncert
15.00 Pohádkové představení divadla Řád Červených Nosů
16.30 Dareband - koncert hudební skupiny

Dospělí i dětští návštěvníci se mohou zapojit do her a soutěží. Na děti čeká například Jablečná stezka, řada rukodělných i sportovních aktivit a oblíbená adrenalinová věž. Tématem letošní Jablečné stezky je Přírodní zahrada, takže děti se vžijí do role včelky a budou potkávat kamarády, kteří na zahradě žijí, mohou čichat a prohlížet rostliny, které tam rostou, zjistí, kde bydlí ježek či užovka, jak nalákat na zahrádku čmeláka apod. To vše je samozřejmě připravenou zábavnou a prožitkovou formou.
Pro dospělé je připraven Jablečný trojboj. Můžete se také vydat na putování po sochách rozmístěných v krajině kolem obce či navštívit novou naučnou stezku Naokolo Hostětína. Účastníky čeká i tradiční tombola s hodnotnými cenami.

Skleničku moštu máme připravenou pro každého, kdo přijde pěšky, přijede na kole či vlakem a přispěje tak k ochraně klimatu.
Těšíme se na setkání na Jablečné slavnosti v Hostětíně!

Kontaktní údaje
o Centrum Veronica Hostětín
Hostětín 86, 687 71 pošta Bojkovice
hana.machu@veronica.cz, tel. 572 630 670, 739 569 264 (Mgr. Hana Machů)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí