zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa jednal na společném zasedání vlád České a Slovenské republiky o nízkoemisních zónách

30.10.2012
Ovzduší
Příroda
Voda
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa jednal na společném zasedání vlád České a Slovenské republiky o nízkoemisních zónách

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa se spolu s dalšími členy kabinetu zúčastnil společného zasedání vlád České a Slovenské republiky v Uherském Hradišti a v Trenčíně. Se svým slovenským protějškem Peterem Žigou jednal především o vzájemné uznatelnosti plaket v nízkoemisních zónách.

"Nízkoemisní zóny jsou účinným nástrojem, který pomůže zlepšit ovzduší ve městech. Jsem přesvědčen, že emisní plakety by se měly vzájemně uznávat napříč státy Evropské unie. Stejné podmínky ve všech členských zemích zajistí výraznou úsporu peněz, zjednoduší administrativu a navíc usnadní dopravu v obcích," říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Slovenský ministr Peter Žiga český návrh na zahájení debaty na evropské úrovni o možnostech vzájemné uznatelnosti emisních plaket podpořil. Česká vláda už v tomto směru zahájila pracovní jednání s vládou Spolkové republiky Německo.

Ministři životního prostředí České a Slovenské republiky se zabývali také vodním hospodářstvím. Shodli se na tom, že realizace opatření u aglomerací a konkrétní plnění požadavků, které stanovuje směrnice o čištění městských odpadních vod, se v obou zemích významně zlepšuje.

Vlády České a Slovenské republiky podporují také spolupráci na ochraně přeshraničních lokalit soustavy Natura 2000 a přípravu česko - slovenských projektů, které zlepší čerpání peněz z evropských programů na podporu ochrany biodiverzity v obou zemích.

Ministři jednali také o systému obchodování s emisními povolenkami a o návrhu Evropského parlamentu a Rady na úpravu harmonogramu jejich dražeb. Obě země zaujmou stanovisko k návrhu až poté, co Evropská komise předloží detailní analýzu dopadů na cenu povolenky a na ekonomiku jednotlivých členských států.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí