zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hnutí DUHA žaluje Ústecký kraj kvůli výstavbě megaspalovny v Mostu

03.11.2012
Odpady
Hnutí DUHA žaluje Ústecký kraj  kvůli výstavbě megaspalovny v Mostu

Hnutí DUHA zažalovalo Ústecký kraj kvůli územnímu rozhodnutí na projekt megaspalovny v Mostu. Ekologická organizace kritizuje nestandardní přípravu kontroverzního projektu. Hnutí DUHA se již dříve odvolalo proti vydání územního rozhodnutí stavebního úřadu v Mostu o výstavbě spalovny, Ústecký kraj však v odvolacím řízení toto rozhodnutí potvrdil.

Plánovaná megaspalovna by měla každý rok pohlcovat desítky tisíc tun kvalitních surovin, které je možné recyklovat. Ústecký kraj v roce 2010 recykloval pouhou třetinu komunálních odpadů [1], zatímco schválený krajský i národní plán nakládání s odpady požadují recyklovat celou polovinu [2].

Projekt je navíc extrémně nákladný, měl by stát 3,8 miliard korun, přičemž žádá o dotaci 1,1 miliardy [3] z evropských fondů určených na zlepšení recyklace.

Společnost United Energy, provozovatel elektrárny v Komořanech a zájemce o výstavbu spalovny, podepsala s městem Most dohodu o spolupráci při přípravě výstavby spalovny [4] a město finančně podporuje. Přitom rozhodnutí o umístění spalovny odpadů v Mostu - Komořanech vydal právě mostecký stavební úřad. O nestrannosti mosteckých úředníků lze proto důvodně pochybovat.

Obyvatelé Ústeckého kraje už nyní dýchají nadměrně špinavý vzduch a spalovna by přispěla k dalšímu znečištění. Důležité podkladové studie hodnotící vliv spalovny na životní prostředí měly úřady v době projednávání stavby s veřejností schované v šuflících, namísto aby je zveřejnily. Celé řízení nezodpovědělo otázku, kam se bude odvážet toxický popílek a škvára zbylá po spálení odpadků.

Hnutí DUHA nesouhlasí se stavbou obří spalovny směsného odpadu, která zbytečně zničí velké množství kvalitních, recyklovatelných surovin a bude produkovat toxický odpad. Naopak prosazujeme, aby vláda i kraj investovaly peníze z evropských fondů do snížení produkce odpadů, lepší recyklace a snadnějšího třídění odpadků.

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:
"Spalovna má každoročně pohltit desetitisíce tun kvalitních, recyklovatelných surovin. Přitom těžba, kácení a dolování přírodních surovin, kterými je budeme muset nahradit, způsobí ještě větší ekologické škody než samotná spalovna."

"Rozhodování o umístění spalovny v Mostu obsahuje řadu nedostatků - územní řízení by například určitě neměl vést úřad, který má na výstavbě evidentní zájem. Důležité studie hodnotící vliv spalovny na životní prostředí nemají být schovány v šuflíku úředníků, ale zveřejněny. Celé řízení nezodpovědělo zásadní otázku, kam se bude odvážet toxický odpad zbývající po spálení."


Kontakty:

Ivo Kropáček, program Odpady, telefon 604 207 302, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz
Jan Piňos, média a komunikace, telefon 731 465 279, email jan.pinos@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí