zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda schválila program Efekt na podporu úspor energie

15.11.2012
Energie
Vláda schválila program Efekt na podporu úspor energie

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) poskytne příští rok 30 milionů korun na podporu úspor energií a využití obnovitelných zdrojů. Vláda dnes schválila podobu programu Efekt, který s touto částkou počítá. Rozpočet programu zůstal stejný jako v letošním roce.

Program slouží k podpoře projektů menšího rozsahu. V jeho rámci mohou obce, podnikatelé, školy či bytová družstva žádat stát o spolufinancování investic do úspor energie. Například tak lze žádat o peníze na snížení energetické náročnosti veřejného osvětlení, na podporu úspor energie v průmyslové výrobě nebo na rekonstrukci otopných soustav.

Program také slouží k podpoře energetického poradenství. Lze z něj financovat rovněž vzdělávací akce v oblasti energetiky či energetické audity malých obcí.

Státní program na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie byl založen ještě před vstupem ČR do EU. Donedávna se jej účastnilo ještě ministerstvo pro místní rozvoj v rámci programu Nový panel, už v loňském roce ho ale vypsalo pouze MPO.

Program Efekt slouží jako doplněk energetických programů v rámci operačního programu EU podnikání a inovace. "Ačkoli lze za stávající situace považovat Státní program za program doplňkový, přesto ho považujeme za mimořádně přínosný, protože dokáže podnítit úspory energie v oblastech, které nejsou nijak pokryty z jiných programů," uvedlo MPO v předkládací zprávě pro projednání programu ve vládě. Proti operačním programům je navíc s programem Efekt spojená menši administrativní zátěž.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí