zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Konkurence přináší kvalitu, říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa

23.11.2012
Obecné
Konkurence přináší kvalitu, říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa

Letošní MFF EKOFILM je v mnohém specifický - má nového organizátora, kterým je občanské sdružení Perseus, uskuteční se netradičně v předvánočním čase, po mnoha letech se vrací zpět do Ostravy a především se víc otevírá veřejnosti, rodinám s dětmi a mladým lidem. Ministra životního prostředí Tomáše Chalupy jsem se proto zeptala:

Není ta změna příliš riskantní nebo až moc velkým dobrodružstvím?

Mezinárodní filmový festival Ekofilm existuje už 37 let. Za tu dobu si vydobyl značné renomé. Diváci festivalu se většinou rekrutovali z řad odborné veřejnosti či z řad studentů škol. Letos jsme se formou veřejné výzvy rozhodli pro změnu oproti minulým ročníkům, kdy pořadatel byl vybírán bez otevřené soutěže na výjimku ministra. Slibujeme si, že festival, filmy a doprovodný program přilákají odborníky, laiky, mladé lidi, střední generaci, seniory, nebo celé rodiny. Na festivalu budou lidé moci navštívit kromě filmů semináře, interaktivní workshopy, výstavy, přednášky a mnohé další akce. Věřím, že organizátoři dají Ekofilmu nový rozměr a festival se bude těšit velkému zájmu Ostravanů, ale i dalších návštěvníků nejen z Moravskoslezského kraje. Město Ostrava i celý kraj v posledních letech do kultury investovaly nemalé finanční prostředky a region si návrat tohoto festivalu zaslouží.

Ekofilm je zejména mezinárodní filmová soutěž. Někteří umělci si myslí, že soutěžní princip se k umění jaksi nehodí. Má podle Vás tato forma konfrontace stále smysl?

Z tohoto pohledu je festival a jeho filmy klasickou soutěží o přízeň diváka. Každý chce vždy být lepší než ten druhý, proto konkurence přináší kvalitu. A festival, mistrovství nebo jiná soutěž by měly na konci mít svého vítěze.

Chystáte se na začátku prosince do Ostravy? Co si určitě nenecháte ujít?

Na Ekofilm do Ostravy přijedu i z těch důvodů, které jste zmínila ve své úvodní otázce. Nový organizátor, úžasné filmy, Dolní oblast Vítkovice, bohatý doprovodný program. Chtěl bych také pozvat všechny, kdo mají rádi filmy a zábavu, ať na festival přijdou.

Marie Václavková

Tisková mluvčí

MFF Ekofilm 2012

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí