zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sanace areálu bývalé Transporty Chrudim může začít

06.12.2012
Sanace, staré zátěže
Sanace areálu bývalé Transporty Chrudim může začít

Zhruba s půlročním zpožděním proti původním představám radnice začne sanace areálu bývalé Transporty Chrudim. Rada města schválila přijetí dotace 146 milionů korun z Operačního programu životní prostředí. Novinářům to řekl starosta Petr Řezníček.

"Můžeme nyní předat staveniště, a pokud to počasí dovolí, začne demolice objektů, po níž mají následovat zemní práce," uvedl starosta.

Areál po Transportě Chrudim je zamořený těkavými uhlovodíky, které představují nebezpečí i pro nedaleké Medlešice a Dřenice. Znečištění v zemině je karcinogenní. Kontaminaci spodních vod brání hydrogeologická bariéra, jejíž provoz stojí Pardubický kraj osm milionů korun ročně.

Znečištěná zemina bude odtěžena do hloubky sedmi metrů, další pětimetrová vrstva se bude čistit chemicky. Hotovo by mělo být za 14 měsíců po zahájení prací, další čtyři měsíce potrvá vyřízení administrativních záležitostí.

Výsledná cena dosáhne asi 162 milionů korun. Většinu uhradí dotace, zbytek nákladů nese Pardubický kraj.

Transporta byla firma s více než stoletou tradicí, která vyráběla zejména dopravní zařízení, například výtahy, eskalátory a pásové dopravníky. Na počátku 90. let firma zaměstnávala přes 4000 lidí a měla obrat více než dvě miliardy korun. V roce 1998 strojírny zkrachovaly.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí