Čtvrtek, 28. března 2024

Podlahové vytápění v suché skladbě

V moderním stavebnictví se objevují požadavky na kombinaci tradičních postupů s moderním stylem bydlení...

Podlahové vytápění v suché skladbě

Především u staveb, jako jsou roubenky, sruby, selské usedlosti, dřevostavby,- ale i některé moderní interiéry, se objevují přání investorů na vybavení interiérů masivní dřevěnou podlahou.

Návrat k tradicím a přírodním materiálům je plně pochopitelný. Pokud je zároveň záměrem stavebníka vytvořit komfortní bydlení s moderním topným systémem, vzniká často zároveň požadavek na instalaci podlahového vytápění. Jeho kombinace s dřevěnou podlahou přináší několik drobných úskalí. Dřevo jako materiál s vysokým stupněm měrného tepelného odporu a nízkou teplotní přijímavostí zhoršuje účinnost topného systému. V praxi dřevo akumuluje teplo až 13krát méně než například beton a ohřívá se i 5krát pomaleji.

Další obtíže vznikají, pokud je potřeba zřídit podlahové vytápění v suché skladbě. V takovém případě může být obtížné zajistit rovnoměrné rozložení teploty a především při využití podlahových prken je složité jejich upevnění.

STĚNOVÉ TOPENÍ

Jedním z možných řešení je konstrukce podlahového vytápění s využitím elementů stěnového topení Klimastěna. Elementy jsou vyrobeny z PPR, kdy dvě sběrné trubky s průměrem 20 mm jsou spojeny trubičkami o průměru 10 mm a roztečí 48 mm. Šířka dílce je 30,3 cm a jeho délka je variabilní v rozsahu 60 cm až 4 m. Jednotlivé komponenty jsou přímo opatřeny spojkami, které umožňují jejich spojování technikou polyfuzního svařování. Toto řešení vytváří komplet s jednoduchou a rychlou montáží, který má zároveň obrovskou variabilitu.

Díky hustotě rastru vzniká topný systém s velkou teplosměnnou plochou, která zlepšuje přenos tepla přes materiál s dobrými tepelně izolačními vlastnostmi, jako je dřevo. Na podlaze vzniká jednotný registr s plochou až 20 m2 na jeden okruh, s výborným hydraulickým vyvážením a optimálním rozložením teplot.

DVĚ MOŽNOSTI MONTÁŽE

Při montáži existují dvě základní možnosti. Buď je možno na podlaze předem připravit podkladové hranoly (polštáře) a do prostor mezi nimi instalovat jednotlivé elementy Klimastěn, které jsou následně spojeny do příslušných okruhů. Další variantou je uložení komplexně svařeného rastru podlahového vytápění na podlahu a podkladní hranoly se uloží do mezer mezi trubičkami svislého vedení. Vzhledem k možnosti vybrat si délku dílců, budou u běžně velkých obytných místností probíhat sběrné trubky Klimastěn pouze podél dvou obvodových stěn místnosti. Proto je uložení podkladových hranolů velmi jednoduché a vzniká jen minimum míst, kdy se kříží polštáře s rozvodem topení. Při montáži je pro zlepšení účinnosti vhodné instalovat odrazovou fólii pod topný systém. Prostor kolem topení je možno vyplnit zásypem, který dále přispívá k rovnoměrnému rozložení teploty a zvyšuje akumulační hmotu domu.

Alternativou, nebo i vhodnou kombinací k podlahovému vytápění, je i stěnové topení Klimastěna. Takové vytápění s sebou přináší řadu výhod. Vzhledem k přenosu tepla, který probíhá z 95% sáláním, funguje takové topení s maximální efektivitou. Navíc se v prostorech vybaveným Klimastěnami udržuje relativní vlhkost vzduchu na stabilní úrovni, příznivé pro sliznice, nedochází k žádnému víření prachu a přehřívání vysokých prostor. Klimastěny působí i na odstranění vlhkosti stěn. Tento efekt je nejlépe patrný u staveb zateplených difuzně neprostupným materiálem (polystyren) nebo při sanaci starších objektů. Při optimálně navrženém vytápění je možno udržet teplotu topné vody na úrovni 25 °C.

NA CHLADNĚJŠÍ STĚNU

V běžných místnostech s přiměřeným prosklením je systém aplikován na vnitřní stranu obvodových stěn, které jsou nejchladnější. Topné registry jsou omítnuty nebo kryty předstěnou z palubek nebo sádrokartonu. Za určitých podmínek lze Klimastěny kombinovat s vnitřním zateplením a stěrkovou omítkou. Mimo svislých stěn je možno zařízení instalovat i do šikmin v podkrovních prostorech. Jedná se zároveň o jednu z mála možností, jak převést již obývaný prostor s lokálním vytápěním nebo radiátory na nízkoteplotní ekologický způsob.

Zároveň jsou Klimastěny využitelné pro klimatizaci prostor. I při ní pracujeme hlavně se sáláním a takové chlazení je proti konvenčnímu řešení nesrovnatelně příjemnější, zdravější a úspornější. I v moderních dřevostavbách, podkrovích a podobně můžeme vytvořit efekt příjemného sálavého chladu, který panuje například v masivních kamenných stavbách. Pokud je to možné provádíme klimatizaci pasivním způsobem prakticky bez energetických nároků.

Při kombinaci stěnového a podlahového vytápění je možno vytvořit topný systém, který má určitou samoregulační schopnost. Například v ložnicích může být instalováno samostatně podlahové nebo stěnové vytápění a v obývacím pokoji jsou oba systémy kombinovány. Tím je možno dosáhnout při stejném teplotním spádu různé úrovně teplot bez nutnosti další regulace. Vzhledem k podobnému teplotnímu spádu jsou tyto kombinace vhodné pro systémová řešení zaměřená na optimální využití obnovitelných zdrojů energie, jako jsou u tepelných čerpadel, solárního vytápění a podobně.

Zdroj:STAVITEL
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů