zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Soud v USA zrušil povinné míchání biopaliv z celulózy

28.01.2013
Doprava
Energie
Soud v USA zrušil povinné míchání biopaliv z celulózy

Americký federální soud na konci týdne zrušil povinnost rafinerií míchat do pohonných hmot biopaliva druhé generace vyrobená z celulózy. Cíl pro rok 2012, který stanovil Úřad pro ochranu životního prostředí (EPA), soud označil za čistě voluntaristický krok, protože taková biopaliva na trhu v současnosti nejsou k dispozici.

Soud ve Washingtonu tak vyhověl žalobě Amerického ropného institutu (API), který zastupuje firmy z ropného průmyslu. Členové sdružení museli za loňský rok namíchat do benzinu a nafty pro americký trh 8,65 milionu galonů (asi 33 milionů litrů) celulózového biopaliva. API uvedl, že rafinerie by musely za nesplnění tohoto požadavku zaplatit za loňský rok celkem osm milionů dolarů (152 milionů Kč).

Když Kongres ve snaze omezit závislost USA na dovážené ropě v minulém desetiletí přijal zákony o povinném přimíchávání a další podpoře biopaliv, předpokládal, že do roku 2022 se budou biopaliva z celulózy podílet značnou částí na celkovém povinném objemu 36 miliard galonů ročně. EPA tak od roku 2010 začala stanovovat cíl pro tento typ biopaliv, který by neměl mít na produkci potravin a životní prostředí tak ničivý dopad jako běžná biopaliva z potravinářských plodin.

Soud ale dospěl k závěru, že cíle, které EPA stanovila, jsou vzhledem k fakticky neexistující produkci jen "zbožným přáním". Úřad totiž neprovedl "neutrální" odhad, jaké množství takových paliv je možné vyrobit.

"Jsme rádi, že soud zastavil praktiky EPA stanovovat nereálné povinnosti pro biopaliva, která ani neexistují," komentoval to podle agentury Reuters zástupce API Bob Greco a poukázal na to, že vlivná lobby producentů biopaliv není v tomto režimu ničím vázána ani za nic odpovědná. "Mají motivaci pumpovat své předpovědi produkce co nejvýš a předkládat růžové odhady, protože když jich nedosáhnou, nic se jim za to nestane," řekl Greco.

Soud ale potvrdil loňský cíl pro míchání jiných pokročilých biopaliv včetně dováženého biolihu z cukrové třtiny a bionafty z biomasy. EPA uvedla, že rozhodnutí soudu prozkoumá a rozhodne o svých dalších krocích.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
28
1. 2020
28.1.2020 - Seminář, školení
Liberec, Centrum Babylon Liberec
INISOFT s.r.o.
29
1. 2020
29.1.2020 - Seminář, školení
Praha, hotel Occiedental Five
INISOFT s.r.o.
30
1. 2020
30.1.2020 - Seminář, školení
Olomouc, Comfort Olomouc Centre
INISOFT s.r.o.
6
2. 2020
6.2.2020 - Seminář, školení
Praha, hotel Occidental
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí