zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na střední Moravu přiletěli první čápi

06.04.2013
Příroda
Na střední Moravu přiletěli první čápi

Velmi studený březen a vydatná sněhová nadílka v posledních dnech připomíná spíše čas Vánoc než Velikonoce. I přes toto bílé nadělení se i na střední Moravě objevili první bílí čápi. Vracejí se postupně z Afriky na svá hnízdiště, ale tolik sněhu asi v životě neviděli.

První čtyři čápi se letos objevili již 23. března u Střížovic na Kroměřížsku. O den později 24. března byl zaznamenán výskyt pěti čápů v Tovačově na Přerovsku, jeden zůstal na hnízdě a ostatní pokračovali v letu. Další čtyři čápi kroužili 27. března nad Kroměříží a 30. března usedl jeden na hnízdo v Olomouci - Chválkovicích a další přilétl na hnízdo v Uničově. V pondělí 1. dubna pozorovali ornitologové v Tovačově skupinu 11. čápů bílých. Podle členů Moravského ornitologického spolku se budou postupně objevovat i na dalších hnízdech.

Čáp bílý je všeobecně známý pták, ale i přesto si jej lidé občas pletou s volavkou popelavou nebo volavkou bílou. Obě tyto volavky se v zimě vyskytují v polích, kde loví drobné hlodavce. Čáp bílý má na rozdíl od nich mohutný červený zobák, červené nohy a černé letky v křídlech. Video čápů bílých na hnízdě si můžete prohlédnout na: youtu.be

Pokud i vy někde uvidíte svého prvního letošního čápa bílého, tak jejich pozorování můžete zaznamenat na stránkách mezinárodního projektu Jaro ožívá: www.springalive.net. Naleznete tam i spoustu zajímavých informací a to nejen o čápech. Každá zúčastněná země má svoji národní jazykovou verzi, kde lze na příslušných mapách a v tabulkách vidět jak postupně přilétají vybraní tažní ptáci do Evropy.

Text a foto: Jiří Šafránekpřílet

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
1. 2020
25.1.2020 - Přednáška, diskuse
Roztyly, Michelský les
17
2. 2020
17-21.2.2020 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí