zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MŽP zastavilo řízení týkající se břidlicového plynu na Trutnovsku

11.02.2014
Energie
Geologie
MŽP zastavilo řízení týkající se břidlicového plynu na Trutnovsku

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zastavilo řízení o stanovení průzkumného území pro těžbu břidlicového plynu na Trutnovsku a části Náchodska. ČTK o tom dnes informovala mluvčí náchodské radnice Nina Adolf. Rozhodnutí ministerstva vítají starostové i aktivisté, kteří proti plánu těžařů bojovali.

"To je rozhodně dobrá zpráva nejen pro Náchod a dalších 25 měst a obcí, kterých se hrozba těžby břidlicového plynu týká, ale především pro všechny, kteří tady na východě Čech žijí. Po více než dvou letech držíme v ruce dokument, který, já pevně věřím, udělá definitivní tečku za podobnými záměry," uvedl náchodský starosta Jan Birke.

Rozhodnutí uvítal také Jiří Malík z Koalice Stop HF, která v ČR prosazuje zákaz těžby břidlicových plynů hydraulickým štěpením. "My to samozřejmě vítáme. Ale kdyby tehdejší ministr životního prostředí Tomáš Chalupa od začátku vyslechl naše připomínky, tak to řízení mohlo skončit mnohem dříve," řekl Malík. Podle něj by v případě pokračujícího zájmu těžařů o povolení průzkumu muselo začít nové řízení.

O možnost průzkumu těžby plynů na Trutnovsku a Náchodsku žádala těžařská společnost Basgas Energia Czech. Těžaři původně chtěli povolení průzkumu na větším území zahrnujícím přes pět desítek obcí, poté žádali o možnost průzkumu mimo chráněná území a území ochrany vod.

Řízení bylo vloni v září přerušené a těžaři byli vyzváni k doplnění podkladů do konce loňského roku. Firma však nic nedoplnila, a proto ministerstvo řízení zastavilo. Záměr průzkumu a případné těžby břidlicových plynů na území Trutnovska a Náchodska vzbudil odpor samospráv a obyvatel začátkem roku 2012.

Při takzvaném hydraulickém štěpení provedou těžaři až několik kilometrů hluboký vrt, do kterého se pod tlakem vhání voda s pískem a chemickými přísadami. Z vrtu se pak čerpá unikající břidlicový plyn. Proces hydraulického štěpení se během životnosti vrtu opakuje průměrně desetkrát.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí