zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

První moderní 3stupňové čištění v České republice nabízí bezúdržbový provoz čističky odpadních vod STMH a STM(R) i pro nepravidelné zátěže

13.02.2014
Voda
Čištění odpadních vod
První moderní 3stupňové čištění v České republice nabízí bezúdržbový provoz čističky odpadních vod STMH a STM(R) i pro nepravidelné zátěže

Česká republika se zavázala Evropské unii zlepšovat své odpadové hospodářství. Odkanalizování obcí, měst i jednotlivých objektů je většinou podporováno dotacemi z EU či obcí a měst. Problematika je značně složitá a v případě, že není řešena odborně a zodpovědně s ohledem na budoucí generace, pak i finančně zbytečně velmi nákladná.

Hlavním kritériem pro úspěšné získání dotace je celková efektivnost daného řešení, zejména tedy celkové investiční a provozní náklady na počet napojených osob.

Moderní způsob řešení odpadních vod pro obce, města i jednotlivé objekty

Novým a moderním trendem, který zavádí Česká republika je realizace odkanalizování menších částí obcí, měst a objektů, v kapacitách cca. 50-2.000 osob. Řešením jsou menší centrální kontejnerové čistírny odpadních vod.
Výhody centrálních kontejnerových čistíren STM(R):
  • Nízké investiční náklady, od cca. 2.700,- Kč/1EO
  • Menší stavební náročnost
  • Snadné zaústění do vodoteče díky kombinované aktivaci

Centrální kontejnerová čistírna odpadních vod STM(R)


Z důvodu vesnické zástavby či u osaměle stojících objektů je pak centrální kanalizace finančně velmi náročná a volí se decentralizovaný způsob čištění odpadních vod - domovní čistička odpadních vod STMH

Výhody domovní čistírny odpadních vod STMH:

  • Vysoká stabilita čištění
  • Vysoká účinnost čištění
  • Zcela bezúdržbový provoz

Domovní bezúdržbová čistička odpadních vod STMH

Proč zvolit 3stupňové řešení čištění odpadních vod STMH a STM(R)?

Čistička odpadních vod (ČOV) žije svým vlastním životem. Vždy k životu potřebuje dvě složky, kyslík a vyvážený přísun látek obsažených v odpadní vodě, jako "krmivo" pro čistící mikroorganismy, absenci toxických látek a dobře sedimentující aktivovaný kal.
  • Prvním stupněm čištění je vždy využití předřazené usazovací jímky (kalojemu).
  • Druhým stupněm čištění je čištění aerobními mikroorganismy ve vznosu (suspenzi) jako u většiny běžných jednostupňových čistíren avšak s tím rozdílem, že aktivovaný kal lépe sedimentuje (snáze se odděluje od vyčištěné vody).
  • Třetím stupněm čištění je čištění aerobními mikroorganismy přisedlými na pevném nosiči biomasy (buňkovém kole - biokontaktoru), obdobně jako na zemním filtru avšak s výhodou, že těleso nosiče se nezanáší - nekolmatuje. Třetí stupeň tak výhodně zajišťuje to, co je na čistírně vždy nejcennější, dobře sedimentující aktivovaný kal.

Proto se také čistička odpadních vod STMH a kontejnerová čistírna odpadních vod STM(R) buduje pouze 1x v životě.

Hellstein spol. s r.o.
Vlčovice 11
CZ - 74221
Kopřivnice
Tel.: +420 606 709 804
Fax.: +420 556 840 540
dec@hellstein.cz
www.hellstein.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí