Během března až května putoval MESH, mobilní energeticky úsporný dům od společnosti BASF, po České republice, Rakousku, Slovensku, Polsku, Dánsku, Holandsku, Belgii, Velké Británii, Francii, Švýcarsku a Itálii. Má být jakýmsi vzorem pro výstavbu pasivních objektů.
Model pro výstavbu pasivního domu
Projekt MESH byl spuštěn na začátku roku 2009 z iniciativy společnosti BASF a jejích pěti partnerů: architektů z firmy r-m-p (Mannheim), výrobce dveří a oken Ludwig Häußler (Speyer), výrobce domácí techniky Nilan Deutschland (Rödental), firmy Lohr Element (Gemünden) a také výrobce dřevěněných komponentů inholz (Mannheim).
Stavba s pevnou dřevěnou konstrukcí a podlahovou plochou 24 m2, která v roce 2009 objela Německo, byla doplněna o další energeticky účinné konstrukční prvky s produkty BASF a systémovými řešeními zákazníků: od zvukové izolace až po energeticky úsporná plastová okna.
Hlavním aspektem tohoto pasivního domu je zateplení s inovovanými izolacemi společnosti BASF - Neoporem (EPS: expandovatelný polystyren), který je určený především na izolaci fasád, a deskami BASF z tvrdé pěny extrudovaného polystyrenu (XPS) Styrodur C, které jsou využívány pro hydrofobní tepelnou izolaci, např. do podlahy, plochých střech a na obvodové stěny.
VHODNÉ KONSTRUKČNÍ PRVKY
MESH, který byl postavený jako pasivní dům s kompletním zateplením a bezespárovým vzduchotěsným povrchem, slouží jako model pro návrh a výstavbu pasivního domu s lehce aplikovatelnou zvukovou a tepelnou izolací, energeticky úspornými okny a inteligentní klimatizací. Vedle kontaktního systému vnější izolace tvořené Neoporem a součástí bednicí konstrukce na bázi Styroduru C od firmy Lohr Element nabízí MESH také nové konstrukční prvky vhodné pro pasivní domy:
> dekorativní pohlcovače zvuku z pěny Basotect(r) společnosti BASF, která je lehká a snadno se s ní pracuje, kromě toho odolává vznícení;
> solární kolektory od výrobce vytápěcích soustav Viessman, Allendorf s termální izolací Basotect. Tento materiál vykazuje výborné izolační vlastnosti i při vysokých teplotách a pozitivně ovlivňuje výměnu vzduchu v kolektoru při různých klimatických podmínkách;
> energeticky účinné profily oken energeto(r) výrobce okenních systémů Aluplast, Karlsruhe. V okenních systémech s třemi vrstvami skla, které se řídí kritérii budoucí normy EnEV 2012, se využívají různé produkty společnosti BASF: dva ploché pásy z technického plastu Ultradur(r) High Speed (PBT: polybutylentereftalát) jsou extrudované do profilu okna a nahrazují dosud běžné, tepelně vodivé kovové výztuže v konstrukci okenních křídel; zabraňuje se tak vzniku tepelných mostů a okna jsou o 20 procent lehčí. Na povrchu okenního profilu omezuje vrstva fólie od firmy Hornschuch, v které jsou zapracované pigmenty společnosti BASF Lumogen(r), Sicopal(r) a Sicotan(r), působení tepla a vytváří třpytivé barvy, zároveň zajišťuje vysokou životnost povrchu. S těmito technologiemi dosahují okna energeto o 20 procent lepších tepelně izolačních vlastností než standardní plastová okna s ocelovým vyztužením;
> Isokorb(r) XT od firmy Schöck, Baden-Baden, s izolačním jádrem z Neoporu: podle výrobců je tento tepelně izolační element prvním a dosud jediným spojujícím prvkem pro samonosné stavební komponenty, který Institut pro pasivní domy v Darmstadtu certifikoval jako tzv. vhodný pro pasivní domy.
HOSPODÁRNOST A OCHRANA KLIMATU
Pasivní dům si vystačí bez běžného vytápění a klimatizace, v létě však zůstává chladný, v zimě zase udržuje teplo. Je nejen energeticky úsporný, ale má i prokazatelně lepší vnitřní mikroklima než běžné domy. Současné směrnice EU vidí normu pro budovy s téměř nulovou spotřebou energie ("Nearly Zero Energy Buildings") jako budoucí energetický standard pro všechny novostavby. Typickými prvky pro tento způsob výstavby jsou celistvý zaizolovaný obal budovy a zařízení nuceného větrání a rekuperace tepla. Spotřeba energie je nízká: Pasivní dům má podle definice Institutu pro pasivní dům v Darmstadtu spotřebu tepla na vytápění 15 kWh na metr čtvereční za rok, což odpovídá množství 1,5 litru topného oleje. Celková potřeba primární energie na vyprodukování zbytkového tepla, přípravu teplé vody a spotřebu elektřiny musí zůstat pod úrovní 120 kWh na metr čtvereční za rok.
Více informací najdete na www.mesh.basf.com.
VE JMÉNU INOVACÍ
Společnost BASF vyvíjí nové technologie s potenciálem hledání odpovědí na globální problémy, jako je změna klimatu, potřeba vyšší energetické efektivnosti a vyšší mobility.
Je etablovaná také v České republice (BASF Czech spol. s.r.o.) jako dceřiná společnost BASF SE. Z Prahy a jiných závodů je distribuován celý sortiment inovativních a vysoce hodnotných výrobků celé skupiny. Další informace jsou uvedeny na internetové stránce www.basf.cz.
Mobilní energeticky úsporný dům MESH od společnosti BASF
AUTOR: Karolina Vaittinen