Mezinárodní den biodiverzity připadá na 22. května. V letošním Mezinárodním roce lesů je věnován biodiverzitě lesa.
Mezinárodní den biodiverzity
- Lesy jsou z biologického hlediska různorodější než ostatní suchozemské ekosystémy. Zachování a udržitelné obhospodařování lesů poskytuje ochranu více jak dvou třetinám všech suchozemských živočichů a rostlin.
- Biologická rozmanitost podporuje zdravotní stav a vitalitu lesů a je základem pro široký okruh ekosystémových služeb. Biodiverzita má zásadní vliv na existenci a životní úroveň obyvatel planety.
- Různorodé lesní biologické zdroje, za předpokladu rozumného využívání, vytvářejí zdravou ekonomiku, sociální a kulturní užitky. Poškozování tohoto přírodního bohatství má nedozírné následky pro lidstvo, zvláště pro obyvatele rozvojových zemí, jejichž blahobyt či chudoba je přímo závislá na lesích.
- Lesy v některých částech planety ubývají, protože je jejich význam nedoceněn a tržní ekonomika chybuje při uznávání ekosystémových služeb poskytovaných zdravými lesy. Abychom zastavili ztrátu tohoto přírodního bohatství, musíme porozumět všem hodnotám lesů stejně tak jako jejich důležitosti pro životní úroveň a rozvoj lidstva.
- Biodiverzita lesů může být úspěšně zachována a udržitelně využívána pokud existuje politická vůle. Lidé jednají místně, na národní a místní úrovni je biodiverzita lesů chráněna po celém světě. Výměna informací a úspěšné příběhy jsou důležité pro zdravý vývoj lesů.
- Biodiverzita degradovaných lesů je často úspěšně obnovována za předpokladu, že faktory způsobující tuto degradaci jsou efektivně kontrolovány. Obnovené porosty poskytují potravu, vodu, obydlí a mnoho dalších důležitých služeb.
- Lidé na celém světě přímo ovlivňují osud biodiverzity lesů. Spotřebitelé se mají chovat odpovědně, včetně zanechávání své ekologické stopy.
Klíčové údaje:
- Lesy pokrývají přibližně 31 % povrchu země.
- 53 % světových lesů se nachází v pěti zemích: Brazílie, Čína, Kanada, Ruská federace a USA.
- Životní úroveň více jak 1,6 miliardy obyvatel závisí přímo na lesích.
- 80 % obyvatel rozvojových zemí se spoléhá na tradiční medicínu, až polovina léčebných prostředků pochází z tropických pralesů.
- Lesy díky své biologické rozmanitosti jsou základem pro více jak 5 000 komerčních výrobků.
- Tři čtvrtiny dostupné pitné vody pochází z rozvodí nacházejících se v zalesněných oblastech. Lesy čistí pitnou vodu pro dvě třetiny hlavních měst v rozvojových zemích.
- Biologická rozmanitost tropických lesů ubývá však alarmující rychlostí: až 100 druhů živočichů a rostlin denně.
- 36 % zalesněného území je pokryto původními lesy. Od r. 2000 jejich plocha klesla o více jak 40 mil. ha, převážně díky těžbě dřeva a zemědělské činnosti.
- Rychlost odlesňování se v poslední dekádě zpomalila. Nyní během každého roku přijdeme o cca 13 mil. ha lesů, což odpovídá rozloze Řecka nebo Nikaragui. Tato problematika se týká zejména tropických lesů.
Více údajů na: http://www.cbd.int/
Sdílet článek na sociálních sítích