Cílem této příručky je poskytnout malým a středním podnikům rychlou orientaci v přístupech pro maximalizaci pozitivních a omezování negativních dopadů podnikání jak na podnik samotný, tak i na jeho okolí.
Příručka pro malé a střední podniky ke zvyšování konkurenceschopnosti eko-efektivními přístupy
Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo v loňském roce pro malé a střední podniky příručku, která jim umožní rychlou orientaci v přístupech pro maximalizaci pozitivních a omezování negativních dopadů podnikání jak na podnik samotný, tak i na jeho okolí.
V rámci plnění projektového záměru 8-37 "Podpora aktivní samoregulace a systém ověřování environmentální výkonnosti výrobků" ze Strategie mezinárodní konkurenceschopnosti pro období let 2012 až 2020 připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu Příručku pro malé a střední podniky ke zvyšování konkurenceschopnosti eko-efektivními přístupy.
Cílem této příručky je poskytnout malým a středním podnikům rychlou orientaci v přístupech pro maximalizaci pozitivních a omezování negativních dopadů podnikání jak na podnik samotný, tak i na jeho okolí. Přístup pro dosahování tohoto dvojího efektu se často nazývá eko- efektivnost a podnikům se v oblasti eko-efektivnosti nabízí velké množství různorodých nástrojů a inovací.
Příručka obsahuje informace, jak se zorientovat v rostoucí nabídce nástrojů a zaměřuje se na jednoduché postupy jak poznat, ve kterých oblastech daného podniku existuje největší potenciál úspor a dalších zlepšení a které nástroje by tak pro podnik mohly být nejefektivnější.
Doporučení v příručce vycházejí ze zkušeností z realizace eko-efektivních postupů v řadě malých a středních podniků u nás i v zahraničí. Tyto postupy se označují zavedeným spojením "dobrovolné přístupy", protože jsou používány na základě principu svobodného rozhodnutí podniků vzhledem k jejich přínosům a jdou nad rámec požadavků platných legislativních norem.
V příloze příručky je rovněž uveden postup využití příručky na modelovém podniku.
Přílohy ke stažení
- Příručka [pdf, 2143 kB]