Pátek, 3. ledna 2025

Elektřina i teplo z plynu

Elektřina i teplo z plynu

Spolu s nárůstem podílu obnovitelných zdrojů se zvyšuje potřeba elektráren, které jsou schopné vykrývat náhlé výpadky jejich výroby. Vedle vodních elektráren jsou pro tyto účely vhodné plynové zdroje. A s rostoucím trendem k decentralizaci výroby to budou stále častěji malé plynové kogenerační jednotky.

Ty dokážou s 90procentní účinností vyrábět elektřinu, teplo a poměrně ekologicky zásobovat menší obec nebo městskou čtvrť. Toto řešení v Česku rozvíjí společnost ČEZ, která provozuje již více než 100 kogeneračních jednotek v zemi. Cílem je vybudovat takzvaný virtuální elektrárenský blok v podobě po republice různě rozesetých kogeneračních jednotek o celkovém výkonu 200 MW.

Na ekonomiku provozu může mít v případě plynových elektráren vliv revoluce v podobě těžby břidlicového plynu. Ta se však v Evropě prosazuje jen velmi obtížně. Na starém kontinentu jsou pro těžbu mnohem horší podmínky než v USA - poměrně husté osídlení a přísné ekologické předpisy. Břidlicový plyn představuje alternativu ke klasickému plynu, jehož dovoz může být problematický z bezpečnostních důvodů. To by ale měly částečně řešit plány na výstavbu nových plynovodů a LNG terminálů. V současné době jsou regasifikační terminály v 19 zemích.

ZDROJ: Energy outlook 2050

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů