Na jižní Moravě je devět nově chráněných přírodních památek
Jihomoravský kraj má devět nových přírodních památek. Jde o lokality, které jsou domovem vzácných druhů rostlin i živočichů, především brouků a obojživelníků. K nejzajímavějším patří Pánov u Hodonína. Je to oblast na okraji města, kterou v minulosti dlouhou dobu využívala armáda jako tankodrom. Jde sice o nevelká, ale přírodně významná území, řekl dnes ČTK náměstek jihomoravského hejtmana Ivo Polák (ČSSD).
Lokalita Žebětín u Dolních Kounic na Brněnsku, Biskoupský kopec u nedaleké obce Biskoupky a oblast nazývaná Na lesní horce u Čebína mají nově status chráněné přírodní lokality, protože v nich hojně roste poměrně vzácný koniklec velkokvětý.
V dalších přírodních památkách jsou panonské stepní trávníky na písku s populacemi zvláště chráněných a evropsky významných druhů rostlin, například pelyňku Pančičova a katránu tatarského. Nalézt v nich lze i zákonem chráněné střevlíky uherské, chrobáky jednorohé, pěnice vlašské, strakapoudy a kuňky žlutobřiché.
Na seznamu přírodních památek je oblast Špidláků, nalézající se mezi Čejčem, Čejkovicemi a Mutěnicemi, Velický hliník u Velké nad Veličkou na Hodonínsku, oblast nazývaná Zápověď u Karlína, Louky pod Kumstátem u Krumvíře a Zimarky u Velkých Bílovic.