Do Česka přijede architekt odpadu, Američan Michael Reynolds
Do České republiky přijede v květnu americký architekt Michael Reynolds, známý jako "architekt odpadu". Přes 35 let staví levné domy ze starých pneumatik, plechovek a plastových lahví. Jeho domy jsou energeticky soběstačné, mají vlastní zdroj vody, tepla i kanalizaci. Reynolds, kterého proslavil dokumentární film britského režiséra Olivera Hodge Architekt odpadu, navštíví Česko v rámci svého evropského turné.
Architekta čekají v ČR přednášky a diskuse. Od 2. do 4. května se představí v Praze a v Českých Budějovicích, informovala ČTK Veronika Dušková z občanského sdružení Ekofilm.
Reynolds zpočátku při své netradiční architektonické tvorbě narážel v Americe na mnohé byrokratické překážky. Byla mu dokonce na několik let odňata licence architekta. S partou stavbařů proto odjížděl do oblastí postižených přírodními katastrofami, kde své vize realizoval. Levné ekodomy, které sám nazývá "zemělodě", naučil stavět místní obyvatele v Hondurasu, v Mexiku nebo na Haiti.
Po jeho úspěších v humanitární činnosti mu byla ve Spojených státech vrácena profesní licence a podařilo se mu prosadit změnu stavebního zákona. Byla mu také povolena stavba testovací základny v Novém Mexiku - mělo by tam vzniknout 15 zemělodí. Tyto soběstačné ekodomy budou vybavené vším, co je třeba k přežití, kdyby na planetě došly neobnovitelné zdroje energie.
V pondělí 2. května se Reynolds v Praze setká s novináři, večer bude diskutovat s diváky v kině Světozor po promítání filmu Architekt odpadu. V úterý 3. května se uskuteční přednáška architekta na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, ve středu odpoledne pak v Národní technické knihovně v Praze.
Podrobnosti k návštěvě uveřejňují webové stránky www.ekofilm.eu.