V Hodoníně má vzniknout zařízení na likvidaci komunálního odpadu pyrolýzou
V Česku se zatím odpad pyrolýzou nezpracovává. "Existuje zatím pouze vzorová jednotka. Dělaly se pokusy před více než pěti lety, ale byly neúspěšné," řekl Pravda. Firma plánuje zpracovat ročně více než 10 000 tun komunálního odpadu, který se zbaví inertních materiálů a bioodpadu. Nyní se takový odpad vyváží na skládku. Desetinu mají tvořit drcené pneumatiky, které jsou důležité pro rovnoměrné zhutnění komunálního odpadu.
Zařízení by vyrobilo ročně 4,1 milionu metrů krychlových plynu, který umožní vyrobit 11 800 MWh elektřiny. Ročně by se zde vyprodukovalo také 4300 GJ tepla pro vytápění blízkého areálu a bytové zástavby. Zařízení neprodukuje prakticky žádné emise, odborná studie prokázala, že jsou výrazně nižší, než stanovují limity. Při pyrolýze dochází pomocí tepla k postupnému rozkladu odpadu na pevnou, kapalnou a plynnou část.
Kdy se začne případně stavět, závisí nyní na postupu úřadů. Studie, která posuzovala vliv na evropsky významnou lokalitu Hodonínská doubrava a na ostatní lokality soustavy Natura 2000, už dopadla pro uskutečnění záměru úspěšně.
ZDROJ: ekolist.cz, kráceno