Pátek, 22. listopadu 2024

Anketa - Pouze pětina hlasujících souhlasí s možným zdražením odpadového hospodářství

Anketa - Pouze pětina hlasujících souhlasí s možným zdražením odpadového hospodářství

Česká asociace odpadového hospodářství v březnu ukončila dlouhodobou anketu, ve které se dotazovala návštěvníků svých webových stránek na jejich názor na navrhované zdražení poplatků za odpady. Ankety, která na webu ČAOH probíhala od 23.5.2013 do 1.3.2014 , se zúčastnilo celkem 16 413 respondentů a nadpoloviční většina z nich se vyjádřila proti zdražení.

Proti umělému zvyšování poplatků v zákoně o odpadech se vyslovilo celkem 9 293 respondentů. Potřebu zvýšení skládkovacích poplatků podpořilo 3 609 hlasů a téměř srovnatelné množství účastníků (3 511) se nepřiklonilo ke kladné ani záporné odpovědi.

"Naše anketa byla veřejná. Hlasovat mohli jak odborníci, tak laická veřejnost. Z výsledků ankety vyplývá, že lidé zejména nechápou objektivní důvod, proč by měly být služby uměle zdraženy, když Česká republika dlouhodobě plní cíle stanovené Evropskou unií, míra skládkování viditelně klesá a ČR se dokonce v některých parametrech umisťuje na vysokých příčkách pomyslného žebříčku států EU. Navrhované zvyšování poplatků se tak zdá být spíše účelové," říká Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství. Sama asociace rovněž nesouhlasí s navrhovaným zdražením a dlouhodobě doporučuje spíše cestu většího důrazu na třídění stávajících komodit, zavedení třídění biologicky rozložitelných odpadů v obcích a obecně větší důraz na zpracování odpadů k jejich dalšímu využití. Podobně, tedy bez dopadu zdražení na občany a s motivem třídění v obcích, k tomu v poslední době přistoupilo např. Slovensko.

Otázka zdražování služeb odpadového hospodářství byla za předchozích vlád horkým tématem, které se několikrát projednávalo v rámci pracovních skupin na Ministerstvu životního prostředí ČR. V roce 2012 hrozilo postupné zvyšování z 500 Kč na 2 700 Kč v roce 2025. V roce 2013 se projednávalo skokové zdražení na 1 000 Kč, tedy o 100 %. Ani jeden z těchto diskutabilních návrhů nakonec v odborné diskuzi neobstál. Opakovaným důvodem zdražení byla, dle svých předkladatelů, potřeba vytvoření podmínek pro nové nákladné spalovny odpadů. K otázce možného zvyšování poplatků se vrací i nově vytvořená pracovní skupina na ministerstvu životního prostředí, takže tato problematika je opět aktuální.

Přesné znění ankety:

Pokud jsou v ČR plněny evropské cíle OH (jak ukazují statistické údaje MŽP), je podle vás objektivně vhodné zdražovat odpadové hospodářství obcím a firmám, a to s deklarovaným cílem podpory nových spaloven odpadů?

  • Ano (22 %)
  • Nevím (21 %)
  • Ne (57 %)

Celkový počet respondentů: 16 413 (hlasování omezeno na jeden hlas na jednu IP adresu, při načtení)

Nová anketa

V současnosti probíhá na webových stránkách ČAOH další anketa, tentokrát na téma využívání peněz z evropských fondů.

Znění aktuální ankety, kterou naleznete na titulní straně webu www.caoh.cz je následovné:

"S ohledem na stávající přebytek kapacit odpadářských zařízení v ČR (k využití/recyklaci, úpravám i odstranění odpadů - viz Statistická ročenka MŽP), měla by česká vláda přehodnotit využití evropských fondů pro další dotační období 2014-2020 tak, aby na místo dalších dotací na podporu odpadářských zařízení preferovala smysluplnější investice v ČR - např. sanace, zateplení, ovzduší, doprava?"

Články související s novou anketou: Informace o trhu s komunálními odpady v Německu - zařízení je příliš mnoho, odpadů málo

Dotace jsou terčem kritiky i na Slovensku - deformují trh

Zdroj: Česká asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz)

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů