Výstava v Moravském zemském muzeu: Vulkány - tepny země
19. 12. 2014 - 20. 9. 2015
Vulkány - mohutné hory chrlící oheň a lávu přitahovaly pozornost člověka od pradávna. Pro antického básníka byly sídlem bohů, pro středověkého scholastika projevem pekelných sil a pro geologa okem do nitra Země. Zatímco nejhlubší vrt světa na poloostrově Kola dosahuje hloubky přes 12 km, sopky svými přívodními kanály vyvrhávají horniny spodní části kůry nebo dokonce svrchního pláště ze 150 až 200 km. Vulkanismus představuje obrovskou zemskou sílu a byl v geologické minulosti bezesporu příčinou mnohých vymírání na Zemi. Vedle své ničivé síly sopky hrají důležitou funkci v udržování rovnováhy toků zemských energií, jsou úchvatné svou mohutností, tajemností i krásou. Úrodná půda na úbočích sopek navzdory nebezpečí odpradávna přitahovala obyvatele k osídlení.
Výstava seznámí návštěvníky s fenoménem vulkanismu na Zemi a zároveň se věnuje sopečné činnosti na území České republiky, jejíž nejmladší projevy tvoří rozpoznatelný reliéf v krajině jako např. České středohoří, Doupovské hory v Čechách či Uhlířský vrch nebo Venušina sopka ve Slezsku. Výstava presentuje téma vulkanismu především zážitkově. Návštěvníci pocítí pohyby zemské kůry na zemětřesné desce a speciální efekty je zavalí sopečným popelem.
Podíváme se do nádherného mikrosvěta sopečných hornin, připomínajícího vitrážová okna katedrál. Ve vitrínách vedle minerálů zazáří polodrahokamy a drahokamy pocházející ze sopečných hornin - acháty, ametysty či české granáty. Na pomyslném vrcholu pyramidy zazáří diamant. Avšak nevyčíslitelnou historickou hodnotu má exponát - nejstarší evropská fosilie savce tzv. hlodavec z Valče z úpatí Doupovských hor. Vrací se po 300 letech na chvíli do České republiky.
Zkamenělina byla objevena na konci 17. století, poprvé literárně zmíněna v roce 1718 a zkoumána takovými osobnostmi jako byly Carl Linné nebo George Cuvier.
V rámci výstavy bude mít návštěvník možnost sledovat formou projekce působivé záběry vulkánů z celého světa. Návštěvníkům, kteří si rádi ověřují své znalosti, schopnosti a svou dovednost, budou k dispozici hravé geologické aktivity pro nejrůznější věkové kategorie, které zábavnou formou přiblíží a vysvětlí, především dětem, základní geologické pojmy jako vulkanismus, pohyby zemských desek atd.
Pracovníci geologicko-paleontologického oddělení ve spolupráci s Dětským muzeem připravují k výstavě výukový interaktivní program pro školní skupiny a zajímavé sobotní programy pro veřejnost.
Výstavu bude doprovázet cyklus přednášek na téma vulkanismu s předními našimi geology.
Záštitu nad výstavou převzal primátor statutárního města Brna Roman Onderka.
Doprovodný program k výstavě
- Výukový interaktivní program Vulkány - tepny Země pro MŠ, 1.-2. třída ZŠ ke stejnojmenné výstavě (3. 2. - 30. 6. 2015)
- Výukový interaktivní program Vulkány - tepny Země pro 3.-9. tř. ZŠ, SŠ ke stejnojmenné výstavě (3. 2. - 30. 6. 2015)
- Výklad ve výstavě pro zájmové skupiny (3. 2. - 30. 6. 2015)
Cyklus přednášek
- Island - otevřená učebnice vulkanologie (12. 2. 2015)
- Jak je důležité míti kotě, aneb co nám zanechala sopečná činnost na Kanárských ostrovech (19. 2. 2015)
- Sopečná činnosť na Slovensku v treťohorách a štvrtohorách (26. 2. 2015)
- Reunion - příklad horké skvrny v Indickém oceánu (5. 3. 2015)
- Hajnáčka - život pochovaný popolom (12. 3. 2015)
- Galapágy (19. 3. 2015)
- Sopky a Mars aneb Jak sopečná činnost měnila tvář rudé planety (26. 3. 2015)
- Sopky v geologické minulosti Moravy a Slezska (2. 4. 2015)
- Minerály a drahé kameny sopečných hornin Geoparku Český ráj (16. 4. 2015)
- Etna -najväčšia sopka v Európe (23. 4. 2015)
- Zbytky dávných sopek v Čechách (30. 4. 2015 )
Recenze
- Dlažkovický diamant - nejcennější exponát výstavy o vulkánech (www.ceskatlevize.cz, 18. 12. 2014)
- Chrlí oheň a lávu. Na výstavě v Paláci šlechtičen (denik.cz, 23. 12. 2014)