Číslo týdne: 200. Byla uzavřena 200. americká uhelná elektrárna
Ve Spojených státech amerických byla v těchto dnech uzavřena dvoustá uhelná elektrárna z celkového počtu 535, které v zemi ještě před pěti lety fungovaly [1].
Toto omezené spalování uhlí a tedy menší znečištění zajistí, že 60 000 Američanů nebude trpět astmatem a 6 000 unikne infarktu [1]. Zdravotnictví ušetří celkem 4,2 miliardy dolarů.
Emise skleníkových plynů klesnou ročně o 313 milionů tun, což je téměř trojnásobek ročních emisí celé České republiky.
Také u nás je možné zavřít staré uhelné elektrárny, které zbytečně plýtvají uhlím a vyrábějí elektřinu na vývoz [2]. Nižší škody na zdraví a životním prostředí menším spalováním uhlí by snížily o 20 miliard korun ročně státní výdaje, čerpané z daní a zdravotního pojištění, které nyní platí firmy, zaměstnanci i živnostníci [3].
Kvůli jedné ze zastaralých uhelných elektráren (Chvaletice) se dokonce vede debata o limitech těžby hnědého uhlí na velkolomu ČSA. Většinu uhlí z tohoto dolu totiž spotřebuje právě tato elektrárna [4] a způsobuje tak škody za tři miliardy korun ročně.
Spojené státy odstavují uhelné elektrárny i díky obrovské občanské kampani, do níž se zapojily stovky expertů a miliony dobrovolníků [5]. I prezident Obama usiluje o omezení uhelných elektráren. Před rokem spustil zavádění přísnějších pravidel pro uhelné zdroje, což povede k jejich dalšímu zavírání [6].
Studie renomované poradenské společnosti ICF International zjistila, že pokud bude odstavování starých a znečišťujících uhelných elektráren pokračovat, sníží se větší energetickou efektivitou a výstavbou čistých zdrojů elektřiny účty amerických domácností o 13 miliard dolarů a firem dokonce o 24 miliard ročně [7].
Stejná studie zjistila, že investice do energetické efektivity a obnovitelných zdrojů zároveň vytvoří 274 tisíc pracovních míst po celé zemi. Uzavírání uhelných elektráren tak přinese ekonomické oživení tradičně průmyslovým oblastem USA.
Již dnes tvoří většinu nově instalovaných zdrojů elektřiny v USA obnovitelné zdroje. Za 1. čtvrtletí tohoto roku tvořily 75 procent nových zdrojů. Zbytek zajistila nová výroba ze zemního plynu [8].
Uhelné elektrárny zavírají také ve Velké Británii [9] a Německu [10]. Přísné limity začíná zavádět Čína.
Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
,,Ekologické organizace, miliony dobrovolníků i prezident Obama si dnes připisují úspěch v podobě uzavření dvousté uhelné elektrárny v USA. Díky tomu budou mít americké děti méně astmatických záchvatů, staří lidé menší riziko infarktu, zdravotnictví méně výdajů a domácnosti i firmy nižší účty."
,,Česká vláda by se měla v USA inspirovat a začít se plýtvavých škodlivých elektráren zbavovat. Naopak by měla pomáhat rodinám a obcím, aby si mohly vyrábět čistou místní elektřinu fotovoltaickými panely na střechách či obecními větrnými elektrárnami."
,,Nejisté směřování energetiky symbolizované přetrvávající absencí slíbeného antifosilního zákona vede k tomu, že se řeší absurdní dilema prolomení limitů na velkolomu ČSA, který přitom funguje zejména jako zdroj uhlí pro starou uhelnou elektrárnu Chvaletice, vlastněnou uhlobarony Pavlem Tykačem a Janem Dienstlem."