Polsko chce lépe ochránit svoji energetickou síť před výpadky
Polsko hledá cesty, jak lépe ochránit svoji energetickou přenosovou soustavu před výpadky elektrické energie, které postihly zemi v letošním srpnu. Na toto téma proběhlo minulý měsíc ve Varšavě setkání prezidenta společnosti PSE Henryk(a) Majchrzak(a) s jeho protějšky z 12 dalších evropských zemí. (Pozn: společnost PSE je provozovatelem polské národní energetické přenosové soustavy.) Během jednání byla vznesena otázka složité energetické situace v Polsku v srpnu a také začátkem září letošního roku. Jednalo se především o vytvoření účinného mechanismu regionální pomoci v případě výpadku elektřiny v polské energetické síti.
V současné době je energetická podpora poskytována na základě dvoustranných dohod. Zmíněné možnosti využilo Polsko dne 1. září letošního roku, kdy kvůli velmi vysokým teplotám požádalo o pomoc Ukrajinu. Tento druh pomoci je však velmi nejistý, neboť každá země se stará především o vlastní energetickou bezpečnost. Regulační opatření, které omezovalo dodávky elektrické energie v Polsku v období od 11. do 31. srpna 2015, bylo mimořádným případem. K této situaci nedošlo pouze z důvodu extrémně vysokých teplot a nedostatku vody v řekách, která chladí energetické bloky, ale rovněž kvůli selhání velkého bloku elektrárny PGE Bełchatów s kapacitou 850 MW.
Na výše uvedeném setkání bylo dohodnuto, že se v blízké době uskuteční zasedání pracovní skupiny provozních ředitelů 13 přenosových soustav (z toho čtyř z Německa). Jejich úkolem bude vytvoření takového systému, který by adekvátně a pružně reagoval na situace, které nastaly právě v Polsku v průběhu letošního srpna. Záměrem je vytvořit takový model, jenž by v mimořádných situacích umožnil omezit mezisystémovou výměnu elektrické energie prováděnou na tržních principech tak, aby neblokovala energii potřebnou pro nouzový dovoz. O potřebě snížení objemu transakcí by provozovatelé byli informováni alespoň s jednodenním předstihem.
Operátoři se novým plánem vzájemné pomoci chtějí lépe připravit na zimu a nespoléhat na Ukrajinu, která sama může čelit problémům s nedostatkem elektrické energie. Většina potíží může být způsobena snížením hladiny vody v řekách, která se používá pro chlazení energetických bloků. Hladina vody v řekách nestoupá potřebným tempem, což může mít katastrofální následky. Z tohoto důvodu se polská vláda rozhodla vypracovat nový plán na výstavbu přehrad na řece Visle.
Zpracoval: Petr Darmovzal, vedoucí ekonomického úseku ZÚ Varšava