Svět se spoléhá na bezpečný a efektivní mezinárodní lodní průmysl, který je nezbytnou součástí jakéhokoli programu pro budoucí ekonomický růst udržitelným způsobem. Světový námořní den byl založen v roce 1978 Mezinárodní námořní organizací (IMO).
28. září - Světový námořní den
Tato specializovaná agentura OSN se zabývá praktickým prováděním důležitých aspektů účinné a bezpečné plavby, sleduje kontrolu znečištění a vypouštění z lodí. Oslavuje se podle tradice poslední týden v září, přičemž každý jednotlivý stát může v rámci tohoto týdne svobodně stanovit den oslavy.
Tématem Světového námořního dne 2024 je: Navigace v budoucnosti: Bezpečnost především!
Letošní téma ,,Navigace v budoucnosti: bezpečnost na prvním místě!" odráží práci Mezinárodní námořní organizace (IMO) na zvyšování námořní bezpečnosti a ochrany spolu s ochranou mořského prostředí a zároveň zajišťuje, aby její proces vývoje předpisů bezpečně předvídal rychlé tempo technologických změn a inovací.
Téma poskytuje příležitost zaměřit se na celou škálu bezpečnostních regulačních důsledků vyplývajících z nových a upravených technologií a zavádění alternativních paliv, včetně opatření ke snížení emisí skleníkových plynů z lodí, neboť IMO usiluje o zajištění zachování a případné zlepšení bezpečnosti a účinnosti námořní dopravy, aby byl tok mezinárodního námořního obchodu i nadále plynulý a efektivní.
Téma rovněž souvisí s Agendou OSN pro udržitelný rozvoj 2030 a cíli udržitelného rozvoje (SDGs), zejména s SDGs 7 o zajištění přístupu k cenově dostupné, spolehlivé, udržitelné a moderní energii usnadněním přístupu k výzkumu a technologiím v oblasti čisté energie; SDGs 8 o podpoře udržitelného, inkluzivního a udržitelného hospodářského růstu, plné a produktivní zaměstnanosti a důstojné práce pro všechny; SDG 9 o budování odolné infrastruktury, podpoře inkluzivní a udržitelné industrializace a podpoře inovací; SDG 13 o přijetí naléhavých opatření k boji proti změně klimatu a jejím dopadům a SDG 14 o zachování a udržitelném využívání oceánů, moří a mořských zdrojů pro udržitelný rozvoj.
Pozadí
Mezinárodní lodní doprava přepravuje více než 80 procent celosvětového obchodu lidem a komunitám po celém světě. Přeprava je nejefektivnější a cenově nejvýhodnější způsob mezinárodní přepravy pro většinu zboží; poskytuje spolehlivý, levný způsob přepravy zboží po celém světě, usnadňuje obchod a pomáhá vytvářet prosperitu mezi národy a lidmi.
Podpora udržitelné lodní dopravy a udržitelného námořního rozvoje je jednou z hlavních priorit IMO v nadcházejících letech. Proto energetická účinnost, nové technologie a inovace, námořní vzdělávání a odborná příprava, námořní bezpečnost, řízení námořní dopravy a rozvoj námořní infrastruktury: vývoj a provádění globálních norem pokrývajících tyto a další otázky podpoří závazek IMO poskytnout institucionální rámec nezbytné pro ekologický a udržitelný globální systém námořní dopravy.