Vědci z Centra polymerních systémů na Univerzitě Tomáše Bati vyvinuli metodu zpracování nedopalků z cigaret na nanovlákna, která dokáží zachytit hormony v odpadních vodách. Tato metoda je významným krokem v řešení problému s odpady, kterým jsou nedopalky z cigaret, a zároveň poskytuje řešení pro zachytávání škodlivin v odpadních vodách.
Vědci z Univerzity Tomáše Bati vyvinuli metodu zpracování nedopalků z cigaret na nanovlákna
"Nedopalky jsou třetí nejrozšířenější odpad v mořích a je to i celkem velký problém na pevninách. Prostě kam s ním, co s ním? Tak jsme se zaměřili na postup, jak je recyklovat a vyrobit z nich něco užitečného," říká vědecký pracovník Dušan Kimmer. Tyto odpady jsou nejen nevzhledné, ale také škodlivé pro životní prostředí a zdraví lidí. Vědci z Univerzity Tomáše Bati se však snaží tento problém řešit a přišli s inovativní metodou, která umožňuje zpracovat nedopalky z cigaret na nanovlákna, která jsou schopna zachytit hormony v odpadních vodách.
Proces zpracování začíná čištěním nedopalků vodou a etanolem, poté jsou rozpuštěny a dále čištěny na čistý roztok acetátu celulózy. Tuto surovina se poté využije k výrobě nanovláken pomocí elektrostatického pole. Takováto výroba nanovláken z nedopalků je však velmi náročný proces, který vyžaduje preciznost a pečlivost.
Využití těchto nanovláken jako filtrů pro čištění odpadních vod by mohlo v budoucnu přispět k ochraně životního prostředí a zlepšení kvality vody. Je důležité podporovat výzkum a vývoj takovýchto metod, které umožňují recyklaci odpadů a využití surovin z odpadů pro užitečné účely.
Zpracoval: Miroslav Kubásek