Středa, 22. ledna 2025

Čištění odpadních vod v ČR bude přísnější, znamená též investice do zařízení

Čištění odpadních vod v ČR bude přísnější, znamená též investice do zařízení

Nové způsoby čištění a nakládání s odpadními vodami, s dešťovou vodou, ale také investice do zařízení přinese evropská směrnice o čištění městských odpadních vod, kterou vláda musí zakomponovat do českých zákonů během 30 měsíců. Jednotlivé části této směrnice se ale budou zavádět postupně a finální účinnost bude v roce 2045, řekl dnes v Českých Budějovicích ministr životního prostředí Marek Výborný (KDU-ČSL) na konferenci Provoz vodovodů a kanalizací. Jak se to projeví na ceně vodného a stočného, nelze teď podle něj odhadovat. Směrnici zveřejní v příštích týdnech.

"Je nesporné, že implementace té směrnice bude mít dopad i na výši vodného stočného. Zdůrazňuji, že potom je odpovědností všech hráčů v tom příběhu, aby to bylo sociálně citlivé a aby ta cena stočného a vodného nevyletěla do nějakých astronomických výšek," řekl Výborný. Pozitivní efekt to podle něj bude mít na kvalitě povrchové vody. "Velmi často potom tuto vodu čistíme a znovu používáme jako pitnou vodu, a pokud se ji podaří vyčistit od látek z farmaceutického průmyslu a podobně, tak se to pozitivně projeví právě na zdraví lidí. Je to opravdu investice úplně celé společnosti do kvality života," dodal.

Nová směrnice zavede například pro velká města, jako jsou Praha, Brno nebo Ostrava, čtvrtý stupeň povinného čištění, které má vodu zbavit látek, které se dostávají do odpadní vody z farmaceutického nebo kosmetického průmyslu. Dosud do čištění zahrnuty nebyly. A směrnice ukládá farmaceutickým a kosmetickým společnostem povinnost podílet se na úhradě nákladů spojených se zaváděním a provozováním tohoto čtvrtého stupně. Ty jsou podle SOVAK proti.

Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, které dvoudenní konferenci v Českých Budějovicích pořádá, se obává značných investičních nákladů do vybudování nových nebo předělání stávajících zařízení. Jejich odhad celkových investičních nákladů z března letošního roku je přes 400 miliard korun za 20 let.

Nová směrnice platí pro celou Evropskou unii.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů