Sedmá generace 6/2023: GAIA
Měli bychom vsadit na umělou inteligenci? Chrání se Země nejlépe z vesmíru? K
čemu drony? Můžeme se stát lékaři Země? Proč se na Slovensku schyluje k medvědí
tragédii? Jaké poselství odkazují vyznamenané eko-osobnosti? Proč pytlačíme
beztrestně? Jak ulehčit život lidem v nájmu? Co raší na soutoku Vltavy a
Berounky? Proč se ponořit do zvuků? Zachrání Jiřík klima? Budou naše těla
důležitější než my samotní? Přežije nás život? Odpovědi nejen na tyto otázky
najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.
Měli bychom vsadit na umělou inteligenci? Chrání se Země nejlépe z vesmíru? K čemu drony? Můžeme se stát lékaři Země? Proč se na Slovensku schyluje k medvědí tragédii? Jaké poselství odkazují vyznamenané eko-osobnosti? Proč pytlačíme beztrestně? Jak ulehčit život lidem v nájmu? Co raší na soutoku Vltavy a Berounky? Proč se ponořit do zvuků? Zachrání Jiřík klima? Budou naše těla důležitější než my samotní? Přežije nás život? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.
V posledním letošním čísle se věnujeme novým technologiím využívaným při ochraně přírody či v neziskovém sektoru, ať už jde o umělou inteligenci, satelity či drony. Na jejich přínosy i rizika odpovídají v anketě vybraní respondenti, filosof Ján Markoš a v mediálním seriálu Radovan Plášek. O názory na využití AI při ochraně přírody a klimatu jsme v rozhovoru požádali i Copilota z Microsoftu a ChatGPT ze společnosti OpenAI.
Drobnohled začínáme sondami do napjaté situace s medvědy na středním Slovensku a povětšinou beztrestného pytlačení velkých šelem v Česku. Ester Dobiášová následně představuje Iniciativu nájemníků a nájemnic, Marie Schindler připomíná poselství čtyř prezidentem vyznamenaných osobností ekologického hnutí a Kristýna Čermáková přibližuje vznikající Příměstský park Soutok.
V Kulturní zahradě rozebíráme knihy Zelená planeta: Utajený svět rostlin, klimakomiks Svět bez konce a feministickou rekapitulaci V pasti pohlaví od Sylvie Lauder. Všímáme si i dokumentárního filmu Jiříkovo vidění a postapokalyptické sci-fi White Plastic Sky. Pozoruhodným textem Ponořeni ve zvucích uzavírá Luděk Čertík cyklus svých esejí, které v Sedmé generaci vycházely v posledních letech. O nich i o jeho nové básnické sbírce Poslední divoké objetí s ním na závěr tohoto ročníku hovoří Mariana Arkai: ,,Velkou nadějí je pro mě život jako takový. Už jsem zmiňoval tu jeho ohromnou přizpůsobivost a schopnost proniknout všude ? do hloubky Země, do roztaveného jaderného reaktoru, na dno oceánského příkopu, ale také schopnost přežít na oběžné dráze, ve vakuu? Přijde mi to úchvatné, i když bych tím nechtěl umenšovat ty hrozné věci, které jako civilizace děláme. Ale ať se stane cokoliv, život nás přežije."
I v tomto vydání pak najdete pravidelné sloupky a rubriky: feministickou La Lupu, optimistickou Terrapii či přehledy nových knih, eko-událostí, nadějných zvěstí, vašich ohlasů a budoucích akcí.
Seznam všech článků čísla naleznete ZDE. Tištěnou verzi Sedmé generace si můžete pořídit na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Floowie.com nebo knihy.cz. Všechny informace o předplatném 7.G najdete tady. Audioverze textů z tohoto čísla si můžete poslechnout zde. V příštích číslech se můžete těšit například na venkovské kmeny, elektromobilitu, práva přírody, eko-hoaxy, energetická družstva nebo rozhovory s Jitkou Stehlíkovou či Dagmar Šubrtovou. Děkujeme vám za veškerou podporu!
Dobrý rok 2024 přeje
redakce 7.G
Sdílet článek na sociálních sítích