Pátek, 17. ledna 2025

Vědci našli v minerální vodě v několika evropských zemích věčné chemikálie

Vědci našli v minerální vodě v několika evropských zemích věčné chemikálie

Vědci našli poprvé v minerální vodě v několika evropských zemích stopy takzvaných věčných chemikálií. Jde o kyselinu trifluoroctovou (TFA), která patří k takzvaným polyfluorovaným a perfluorovaným látkám (PFAS). Atomy těchto látek mají velmi silné vazby, a proto se tyto toxické chemikálie v přírodě a v lidském těle obtížně rozpouštějí. Ve světě se TFA nahromadila v množství, které odborníci označují za alarmující, napsal server The Guardian.

Vědci se domnívají, že kontaminaci vody způsobilo nadměrné používání pesticidů obsahujících TFA nebo sloučenin, které se na něj v životním prostředí mění. Sdružení evropských neziskových organizací Pesticide Action Network Europe zjistilo přítomnost TFA v deseti z 19 minerálních vod, a to v množství až 32krát vyšším, než je prahová hodnota.

"Nikdo to nehlídal a je to znepokojující, protože pijeme TFA. Je to daleko rozšířenější, než jsme si mysleli," řekla Angeliki Lysimachouová z Pesticide Action Network Europe. Výrobci minerálních vod podle odborníků nejsou na vině, dodala.

Vědci také zjistili, že celosvětové množství TFA je vyšší než u jiných věčných chemikálií. Kromě používání v pesticidech je TFA běžným chladivem, u kterého odborníci věřili, že bude bezpečnou náhradou starších skleníkových plynů, jako jsou freony. Avšak nedávný výzkum zjistil, že i TFA je silným skleníkovým plynem, který může zůstat v ovzduší až 1000 let.

Americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) nedávno vyřadila TFA z klasifikace PFAS, což látku podrobuje menší kontrole. EPA totiž podle některých občanských spolků čelí tlaku ze strany výrobců chemikálií, pro které je TFA významným zdrojem příjmů.

Evropská komise mezitím navrhuje zákaz dvou běžných pesticidů, které obsahují sloučeniny TFA, a brzy může být tato věčná chemikálie klasifikována jako látka toxická pro reprodukci ovlivňující také vývoj plodu a dítěte, napsal The Guardian.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů