LPP rozšiřuje sběr použitého oblečení na zahraniční trhy
Společnost LPP realizuje sběr použitého oblečení libovolných značek už od roku 2018. Zpočátku se mu věnovala ve vybraných prodejnách Reserved a postupně ho rozšiřovala o další značky a lokality v Polsku. V loňském roce iniciativa obsáhla celou síť kamenných prodejen v Polsku, kde se díky spolupráci se Společností pomoci sv. bratra Alberta oděvy v dobrém stavu předávají lidem v krizi bez domova. Ostatní oblečení se třídí za účelem finálního zpracování. V současnosti LPP rozvíjí sběr i na zahraničních trzích, když ho od února realizuje ve svých prodejnách na území Slovenska, České republiky a Velké Británie. Během dalších fází se rozšíří do dalších zemí, kde jsou v provozu prodejny značek patřících do skupiny.
Iniciativa LPP je v souladu se směrnicí Evropské unie,[1] která byla vyhlášena loni v červenci a která členským státům ukládá povinnost zavést rozšířenou odpovědnost výrobců, včetně ustanovení o odděleném sběru a řádném třídění textilního odpadu. V současnosti se v Evropské unii vytřídí jen o něco málo více než 2 mil. tun oblečení a textilních výrobků, což je cca 38 proc. oděvů uvedených na trh.[2] Změny plynoucí ze směrnice mají postupně navyšovat realizaci tříděného sběru textilu a zavést převzetí zodpovědnosti výrobci v oblasti nakládání s textilním odpadem. To bude zahrnovat také nutnost nést náklady spojené se sběrem a tříděním oblečení, jeho přepravou, přípravou na sekundární využití, recyklaci nebo řádnou likvidaci výrobků, a také s podáváním zpráv, edukováním zákazníků a podporou inovací, především v rozsahu rozšiřování míry recyklace textilu. Tříděný sběr textilního odpadu bude probíhat po celé Evropské unii od 1. ledna 2025. Jedním z trhů, kde už byla zavedena řešení z oblasti rozšířené zodpovědnosti výrobce a tříděného sběru textilu je Francie, ovšem mnoho zemí na vlastních regulacích ještě stále pracuje.
TIP: Všechna místa, kde lze odevzdávat textil (a mnohde i řadu dalších věcí jako knihy, hračky a pod.) najdete na www.KAMsNIM.cz.
"Zohledníme-li probíhající proces implementace směrnice na trzích, na nichž působíme, rádi bychom přizpůsobili pravidla fungování našeho sběru místním předpisům. Proto jsme se, i přes předchozí přísliby jejich spuštění v naší zahraniční síti ještě v roce 2023, rozhodli počkat na to, jak se k budoucím regulacím postaví jednotlivé státy. Vidíme ovšem, že i na státní úrovni jde o náročný proces a stále zůstává potřebnou iniciativa zespodu, ze světa byznysu. Jako zodpovědný výrobce jsme proto odstartovali vlastní sběr v zahraničí, pro začátek ve třech zemích, ale postupně budeme rozsah akce rozšiřovat na další trhy" - vysvětluje Dorota Jankowska-Tomków, ředitelka oddělení nákupu a ESG v LPP.
Společně s rozšiřováním sběru mimo Polsko představovaly pro LPP výzvu právní aspekty spojené se specifiky místních trhů a efektivní organizací sběru. To otevřelo pole pro spolupráci společnosti s uznávanými organizacemi působícími v oblasti sekundárního oběhu oblečení, jako je Ubrania Do Oddania v České republice nebo Ekocharita na Slovensku. Protože společnost působí i mimo Evropskou unii, rozhodla se spustit sběr i na britském trhu, kde ji v tom podporuje Yellow Octopus Group.
"Potřebovali jsme partnery, kteří mají zkušenosti s komplexní správou tříděného sběru textilu a pomohou nám rozvíjet spektrum našich aktivit v oblasti cirkulární módy. Během celého procesu sběru chráníme oblečení před poškozením a znečištěním, když zajišťujeme vhodné podmínky jejich skladování. Také v průběhu přepravy a třídění nemohou být oděvy vystaveny vlhkosti a dalším škodlivým atmosférickým podmínkám. Naši partneři zaručují zachování kvality sesbíraného textilu a jeho profesionální roztřídění na jednotlivé frakce. Zodpovídají také za rozčlenění oblečení na to, které se hodí k opětovnému použití, ale také na oblečení vyrobené z materiálů s velice konkrétním složením, které je nezbytné pro použití vhodné recyklační techniky. Díky nasazení partnerů bude nyní i zahraniční prodejní síť součástí procesu našeho vývoje směřujícího k cirkulární ekonomice" - zdůrazňuje Ewa Janczukowicz-Cichosz, expertka na udržitelný rozvoj v LPP.
V rámci probíhajícího sběru v obchodech LPP lze odevzdávat oblečení, obuv a doplňky libovolné značky, které se následně třídí a předávají dále, podle hierarchie zacházení s textilními odpady. V závislosti na stavu shromážděných předmětů se tyto dostávají na sekundární trh, podstupují upcyklaci nebo směřují k recyklaci. Věci, které lze dále používat, jsou partnery osvěženy a uvedeny do druhého oběhu. Část zisku pocházející z každého kilogramu nashromážděného oblečení je určena na charitativní cíle, k čemuž dochází např. v Polsku, České republice a na Slovensku.
"Selektivní sběr, třídění a začleňování do sekundárního oběhu tvoří neodmyslitelné součásti cirkulární módy, od které už není v současném oděvním průmyslu cesty zpět. Naše spolupráce s LPP na Slovensku dokazuje, že změny v oblasti cirkulární ekonomiky probíhají na trhu nezávisle na tom, jestli v dané zemi podobné předpisy už platí nebo ne" - zdůrazňuje Tomáš Štefančík, Chief Sales Officer v Ekocharitě.
Přestože nová legislativa týkající se nakládání s textilním odpadem zahrnuje výhradně členské země EU, rozhodla se společnost také upravit svůj program ve Velké Británii, v níž v poslední době posílila svou přítomnost, když otevřela další prodejny na prestižních lokalitách v Londýně.
"Od února podporujeme LPP v implementování cirkulárních aktivit v prodejnách ve Velké Británii. Máme radost, že společně s polskou společností můžeme dávat oblečení druhý život a prostřednictvím podílení se na procesu sběru a třídění připravujeme textil, který má být sekundárně využit, v souladu s myšlenkou cirkulární módy" - dodává Jack Ostrowski, zakladatel Yellow Octopus Group.
Polský výrobce zamýšlí, že shromážděné oděvy z polyesteru budou znovu využity technologií textile-to-textile, což se také shoduje s východisky směrnice Evropské unie o odpadech, která poukazuje na nutnost že daný obor musí financovat vývoj nových technologií recyklace a třídění. Už v roce 2022 firma navázala spolupráci s polským start-upem Use Waste, který se na zakázku firmy věnuje vývoji inovativní metody výroby příze z polyesterových textilních odpadů. V současnosti projekt vystoupil z laboratorní fáze a probíhají další práce na technologii textile-to-textile. Jen v roce 2023 firma na tento účel vynaložila 1 mil. PLN.
"Tváří tvář současným klimatickým výzvám role byznysu nekončí tím, že dodá oděvy zákazníkům. Důležité je, aby výrobce převzal zodpovědnost za vyprodukovaný textil. Záleží nám na tom, abychom odvětví v těchto aktivitách podporovali, proto nás těší, že si jeho největší zástupce v Polsku vybral jako jednoho z partnerů procesu právě nás. Dnes pomáháme společnosti v České republice, ale plánujeme naši spolupráci rozšířit i na další trhy" - říká Przemysław Kwiatkowski, manager pro partnerství ve společnosti Ubrania Do Oddania.
[1] Směrnice Evropského parlamentu a Rady, kterou se mění směrnice 2008/98/ES o odpadech5. 7. 2023
[2] European Comission (2021), Circular economy perspectives in the EU Textile sector, https://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/handle/JRC125110