Čtvrtek, 31. října 2024

Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 26. červnu 2024

Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 26. červnu 2024

Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě aktuálních potřeb.

Hladina podzemní vody v mělkých vrtech byla ve 25. týdnu na území ČR celkově normální. Oproti předcházejícímu týdnu se stav podzemní vody celkově mírně zhoršil. Podíl vrtů se silně nebo mimořádně nadnormální hladinou (12 %) se snížil. Podíl mělkých vrtů s normální hladinou (57 %) se mírně zvýšil a podíl mělkých vrtů se silně nebo mimořádně podnormální hladinou (9 %) se příliš nezměnil. Hladina ve srovnání s předchozím týdnem převážně stagnovala, až mírně klesala (69 % mělkých vrtů). U 9 % mělkých vrtů byl zaznamenán pokles a u 1 % mělkých vrtů velký pokles hladiny. U 2 % mělkých vrtů došlo k vzestupu hladiny.

Vydatnost pramenů na území ČR byla v 25. týdnu celkově normální. Oproti předcházejícímu týdnu celkově došlo k mírnému zhoršení stavu vydatnosti. Podíl pramenů se silně nebo mimořádně nadnormální vydatností (15 %), podíl pramenů s normální vydatností (45 %) a podíl pramenů se silně nebo mimořádně podnormální vydatností (17 %) se příliš nezměnil. Vydatnost pramenů ve srovnání s předchozím týdnem stagnovala, až se mírně zmenšovala (59 % pramenů). U 5 % pramenů došlo ke zmenšení a u 6 % pramenů k velkému zmenšení vydatnosti. Naopak ke zvětšení nebo velkému zvětšení vydatnosti došlo u 3 % pramenů.

Hladiny sledovaných vodních toků byly v průběhu týdne zpočátku setrvalé, nebo jen slabě rozkolísané. V závěru týdne byly výrazně rozkolísané, případně i na prudkých vzestupech, vzhledem ke spadlým intenzivním srážkám. Celkové týdenní rozdíly hladin se nejčastěji pohybovaly od -10 do +30 cm, ale na nejvíce zasažených tocích i +50 až +150 cm. V porovnání s dlouhodobými červnovými průměry byly průtoky podprůměrné až průměrné. Nejčastěji se pohybovaly v rozmezí od 20 do 120 % QVI, nadprůměrné hodnoty se vyskytovaly postupně na tocích, které byly zasaženy intenzivní srážkovou činností, zejména se jednalo o některé přítoky Moravy (150 až 700 % QVI). Toky s indikací hydrologického sucha se vyskytují stále spíše jen výjimečně, nejblíže k této úrovni jsou toky odvodňujících severní pohoří našeho území.

Významné vodárenské i víceúčelové nádrže jsou až na výjimky (tato vodní díla mají nižší naplněnost převážně z provozních důvodů) naplněny z 80-100 % a jsou tak schopny zabezpečit požadované odběry.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů