Čtvrtek, 31. října 2024

Vodní zákon zpřesnil postupy při likvidaci havárií, nabyl účinnosti

Vodní zákon zpřesnil postupy při likvidaci havárií, nabyl účinnosti

Omezit rizika havárií na řekách a zpřesnit pravomoci úřadů při jejich likvidaci má novela vodního zákona, jejíž část dnes nabyla účinnosti. Právní úprava reaguje na otravu řeky Bečvy v roce 2020. Havárie na vodách se podle novely budou nahlašovat hasičům. Předloha také zavádí registr výpustí ze zdrojů znečištění.

Největší znečišťovatelé, kteří vypouštějí odpadní vody s obsahem zvlášť nebezpečných závadných látek, například kyanidů, budou muset vypuštěné látky kontinuálně sledovat. Tato povinnost bude platit od června 2026. Výjimku z ní budou mít teplárny a elektrárny, a to pouze pro taková zařízení, která používají chemikálie k úpravě vody nebo pro obdobné stanovené účely.

Stát v návaznosti na normu plánuje do konce roku 2025 zmapovat prvních 2000 kilometrů řek, kde je nebezpečí havárií nejvyšší. Mapování výpustí má pokračovat ve třech etapách na všech tocích v Česku. Do registru výpustí budou mít přístup například vodoprávní úřady, hasiči nebo policie a vojenská policie.

Kdo zjistí nebo způsobí havárii na vodních tocích, bude ji muset podle novely ohlásit Hasičskému záchrannému sboru. Hasiči uvědomí vodoprávní úřad příslušný podle místa havárie, Českou inspekci životního prostředí, správce povodí a zástupce samosprávy obce. Hasiči na místě havárie zahájí záchranné a likvidační práce. Po příjezdu zástupce vodoprávního úřadu úředník převezme řízení prací při likvidaci havárie a vyšetřování příčin.

Povolení pro nakládání s odpadními vodami nebudou muset mít letní dětské tábory, aby nemusely budovat třeba plastové jímky nebo čistírny. Výjimka nebude platit pro celoroční tábořiště provozovaná zpravidla komerčně. Podmínkou bude to, že v táboře bude nejvýše 60 dětí do 15 let a bydlet budou výhradně ve stanech. Novela rovněž upravuje odpovědnost za zvládání povodní v případě Prahy. Pokud by byla povodeň na Vltavě, odpovědnost bude na magistrátu, v případě menších toků, jako je Botič, Rokytka a Šárecký potok, zůstane na městských částech.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů