Čtvrtek, 28. listopadu 2024

Viník otravy řeky Bečvy se hledá už přes čtyři roky

Viník otravy řeky Bečvy se hledá už přes čtyři roky

Výběr informací o otravě řeky Bečvy v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov (odvolací olomoucký krajský soud dnes potvrdil zproštění obžaloby ředitele firmy Energoaqua Oldřicha Havelky):

- Zprvu neznámá látka - rozbory ukázaly, že se jednalo o kyanidy a šestimocný chrom - se v řece objevila 20. září 2020. V Bečvě na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje kvůli tomu uhynulo velké množství ryb. Ekologická havárie postihla řeku pod Valašským Meziříčím až po Přerov, viník havárie bezprostředně po ní nebyl odhalen. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy zhruba na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

- Mezi podezřelými z úniku se ocitla chemička Deza ze svěřenského fondu založeného tehdejším premiérem Andrejem Babišem (ANO). Firma bezprostředně poté uvedla, že zcela jistě není původcem úhynu ryb, a možnost, že by kyanidy pocházely od ní, odmítá dodnes. Pět dní po havárii tehdejší ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) uvedl, že najít zdroj ekologické katastrofy na Bečvě bude zřejmě otázkou hodin. Už začátkem listopadu 2020 Brabec ale před poslanci svého výroku litoval.

- Pátrání soudního znalce Jiřího Klicpery po viníkovi úniku nakonec trvalo téměř osm měsíců, během nichž policie v polovině listopadu 2020 udělala i vyšetřovací pokus. Znalec opakovaně požádal o prodloužení lhůty, svou práci dokončil až na přelomu dubna a května 2021. Podle Klicpery kyanidy do řeky vytekly z kanálu z areálu bývalé Tesly Rožnov. Posudek ukázal na společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm, její ředitel Oldřich Havelka ale odmítl, že by společnost otravu Bečvy způsobila.

- Koncem června 2021 policie kvůli otravě řeky zahájila trestní stíhání a obvinila firmu Energoaqua a jejího šéfa Havelku, kteří se stíhání marně bránili. Na jaře 2022 tak policie navrhla společnost Energoaqua i Havelku obžalovat. Začátkem května 2022 sice Okresní soud ve Vsetíně vrátil státnímu zástupci kauzu k došetření, olomoucký krajský soud ale vyhověl žalobci a kauzu poslal zpět vsetínskému soudu k novému projednání.

- Hlavní líčení v kauze začalo koncem ledna 2023, vypovídaly desítky svědků, soud předvolal také několik soudních znalců. V červnu například předložili soudu posudek experti z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity, podle nichž kontaminované vody unikaly do Bečvy postupně několik hodin. Za původce otravy označil posudek odpadní vody ze společnosti Energoaqua. Podle pracovníků univerzity mohly ryby začít hynout až několik kilometrů od zdroje znečištění.

- Argument, že ryby začaly hynout až 3,5 kilometru od vyústění jejího kanálu, používají na svou obranu zástupci společnosti Enegoaqua. Podle nich je například posudek znalce Klicpery plný nepravd a spekulací. Klicpera tvrdí, že firma nesprávně provozovala vodní hospodářství, za příčiny otravy označil i zanedbání personálních otázek a kvalifikace zaměstnanců. O tom, že čistírna byla provozována nedbale a neprofesionálně, hovořil loni v září i další soudní znalec Michael Barchánek.

- Okresní soud ve Vsetíně v kauze rozhodl loni v říjnu, podle něj otravu Bečvy způsobila společnost Energoaqua. Trest jí ale soud neuložil, podle soudkyně Ludmily Gerlové se nepodařilo zjistit, co přesně se v podniku stalo. Právnická osoba podle soudkyně není v tomto případě objektivně trestně odpovědná. Firma se však podle soudu při havárii mohla dopustit přestupku, věc proto soud postoupil České inspekci životního prostředí. Ředitele podniku Oldřicha Havelku obžaloby z otravy řeky zprostil.

- Proti oběma těmto rozhodnutím podal státní zástupce opravný prostředek. Odvolací olomoucký krajský soud dnes potvrdil zproštění obžaloby ředitele Havelky, nyní bude v neveřejném jednání řešit ještě nesouhlas státního zástupce s postupem soudu v případě společnosti Energoaqua.

- Před dvěma týdny rozhodl vsetínský okresní soud i ve vedlejší větvi kauzy, která se týkala velitele hasičského zásahu v den otravy a úřednice, jež v roce 2018 povolila firmě Energoaqua v lagunách akumulovat místo vyčištěné vody z čistírny odpadních vod vody povrchové. Hasiče Jiřího Pochylu vinila obžaloba z toho, že v den havárie nezajistil postupný odběr vzorků vody proti proudu. Nedostatečný průzkum tak podle soudu zkomplikoval možnost vyšetření případu.

- Úřednice Věra Šulová podle státního zástupce jako referentka radničního odboru životního prostředí a výstavby v Rožnově pod Radhoštěm vydala nezákonné správní rozhodnutí týkající se lagun ve firmě Energoaqua, která podle loňského rozsudku otravu způsobila. Podle nepravomocného rozsudku by Pochyla měl uhradit peněžitý trest 30.000 korun a Šulová 60.000 korun. Ženě navíc soud zakázal na dva roky vykonávat jakékoliv funkce ve státní správě.

- Otrava Bečvy se stala také předmětem politických sporů, už koncem září 2020 požadovali tehdy opoziční občanští demokraté, Piráti a lidovci zařadit únik škodlivin do řeky jako zvláštní bod na program schůze Sněmovny, poslanci vládních ANO a ČSSD to ale odmítli. O otravě Bečvy se v dolní parlamentní komoře diskutovalo také později, a to i za účasti ministra Brabce a tehdejšího šéfa České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Erika Geusse.

- Na jaře 2021 také vznikla z iniciativy tehdy opozičních opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 sněmovní vyšetřovací komise. Vyslechnutí odborníci ji například upozornili na to, že v případu vyšetřovatelé nemají jasné důkazy, protože v den havárie nikdo neodebral vzorky vody z průmyslových výpustí okolních podniků, což je jediná možnost, jak získat přímé důkazy o viníkovi znečištění řeky. Policie tak musela pracovat pouze s experimenty a nepřímými důkazy.

- Komise svou zprávu zveřejnila 20. září 2021, zkritizovala v ní postup při odběru i analýze vzorků vody a ryb bezprostředně po havárii. Podle poslanců nedostatečně koordinovaly kroky vodoprávní úřad ve Valašském Meziříčí a ČIŽP. Ministr Brabec i inspekce označili zprávu komise za zpolitizovanou. Sněmovna vzala na mimořádné schůzi 5. října 2021 zprávu komise na vědomí a požádala vládu, aby postupovala v souladu s opatřeními, která komise doporučila.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů