Pondělí, 16. září 2024

Farmáři i ochránci zvířat se shodují: Klecové chovy je třeba ukončit

Farmáři i ochránci zvířat se shodují: Klecové chovy je třeba ukončit

Vítáme zprávu Strategického dialogu o budoucnosti zemědělství, která vyzývá Evropskou komisi, aby do roku 2026 zveřejnila návrh na postupné ukončení používání klecí v chovech zvířat. Zpráva, kterou včera zveřejnila Evropská komise, je výsledkem sedmiměsíčních konzultací s 29 nejdůležitějšími federacemi z evropského zemědělsko-potravinářského sektoru, občanské společnosti a akademického prostředí, jejichž cílem bylo dosáhnout shody na doporučeních pro další vývoj zemědělství v EU. Zájem o welfare (životní pohodu) zvířat zastupovalo sdružení Eurogroup for Animals, jejímž členem je Compassion in World Farming (CIWF).

Strategický dialog, který byl oznámen v projevu o stavu Unie v září 2023 a zahájen v lednu 2024, shromáždil tuto širokou škálu zúčastněných stran, aby se dohodly na tom, jak by EU měla přejít na udržitelnější a humánnější zemědělství.
Byla dohodnuta řada klíčových bodů, včetně těchto:
? Přechod k udržitelným zemědělsko-potravinářským systémům musí upřednostňovat vysoké standardy welfare zvířat, což by mělo být podporováno z veřejných prostředků.
? Návrhy týkající se zákazu klecí a revize právních předpisů EU o welfare zvířat by měly být zveřejněny do roku 2026.
? Chov zvířat v klecích by měl být postupně ukončen a zemědělci by měli dostat plné kompenzace.
? Je třeba zajistit koherenci mezi welfare zvířat a obchodem.
? Je třeba zavést komplexní celoevropský systém označování všech masných a mléčných výrobků podle welfare zvířat, aby se spotřebitelé mohli podílet na zlepšování kvality života zvířat.
? Technologické inovace zaměřené na udržitelnost by měly podléhat rychlejším regulačním postupům, které by měly umožnit nerušené schvalování inovativních alternativních bílkovin.
? Je třeba vypracovat Akční plán EU pro potraviny rostlinného původu, který by zajistil, že udržitelné a zdravé potraviny budou široce dostupné a cenově přijatelné, a zároveň by vyvážil spotřebu bílkovin živočišného a rostlinného původu s orientací na vyšší spotřebu bílkovin rostlinného původu.
V reakci na úspěšnou evropskou občanskou iniciativu Konec doby klecové, kterou podepsalo 1,4 milionu občanů EU a v jejímž čele stojí organizace CIWF, přijala Evropská komise v roce 2021 jasný a právně závazný závazek předložit do konce roku 2023 legislativní návrhy na ukončení klecových chovů. Přesto se zdálo, že tento závazek byl v listopadu 2023 odložen, když předsedkyně Komise Ursula von der Leyen ke zděšení účastníků kampaně a občanů EU místo zveřejnění návrhů oznámila plán Strategického dialogu.
V Evropě je stále ještě každoročně uzavřeno v klecích přibližně 300 milionů prasnic, nosnic, telat, hus, kachen a křepelek. Prasnice jsou nuceny kojit svá selata v klecích, králíci a křepelky prožijí celý život v holých klecích a kachny a husy jsou zavírány do klecí za účelem násilného výkrmu pro výrobu foie gras.
Komise plánuje během příštích 100 dnů vypracovat vlastní vizi pro zemědělství a potravinářství, v níž nastíní, jak hodlá pokračovat v plnění doporučení Strategického dialogu.
Peter Stevenson, hlavní politický poradce CIWF, uvedl: ,,Je nesmírně povzbudivé, že všechny strany dosáhly konsensu ohledně tolik potřebného přechodu k udržitelnějšímu zemědělství v EU s vyššími standardy welfare zvířat. Nyní naléhavě žádáme Evropskou komisi, aby se chopila příležitosti a do své Vize pro zemědělství a potravinářství zahrnula jasné časové rozvrhy pro realizaci dohodnutých opatření při nejbližší možné příležitosti. Zatímco čekáme na slíbený zákaz klecí, který podporuje drtivá většina občanů EU a také četné vědecké důkazy, v klecových chovech stále trpí přibližně 300 milionů hospodářských zvířat."
Pro více informací prosím kontaktujte Romanu Šonkovou, vedoucí CIWF Česko: Romana.Sonkova@ciwf.org, mobil: 778 000 288
Poznámky:
V říjnu 2023 Komise ve vlastním průzkumu Eurobarometr zjistila, že převážná většina devíti z deseti (89 %) občanů EU, tedy přibližně 400 milionů lidí, se domnívá, že zvířata by neměla být chována v individuálních klecích. Existuje také mnoho vědeckých důkazů potvrzujících, že klece vážně poškozují welfare zvířat, včetně nejnovějších vědeckých stanovisek Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), která doporučují, aby se klece nadále nepoužívaly pro nosnice, chovné prasnice, křepelky a kachny.
Compassion in World Farming (Soucit ve světovém zemědělství) založil v roce 1967 britský chovatel dojnic, který byl znepokojen rozvojem průmyslových velkochovů. Dnes je CIWF přední mezinárodní organizace na ochranu hospodářských zvířat odhodlaná ukončit průmyslové velkochovy a docílit humánního a udržitelného zemědělského hospodaření a výroby potravin. Ústředí má ve Spojeném království, kanceláře ve Francii, Itálii, Nizozemí, Polsku, Belgii a USA a své zastoupení v České republice, Španělsku, Švédsku, Číně a Jihoafrické republice. Více informací nawww.ciwf.cz.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů