Sobota, 23. listopadu 2024

FAMU spouští projekt Green Deal: Cílí na udržitelnou budoucnost české audiovize

FAMU spouští projekt Green Deal: Cílí na udržitelnou budoucnost české audiovize

Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze (FAMU) oznámila zahájení ambiciózního projektu v rámci NPO Green Deal, jehož cílem je podpořit udržitelný rozvoj v oblasti české audiovize. Do roku 2025/2026 fakulta vyvine vzdělávání pro studentstvo i kurzy pro lidi z profesionální sféry, zaměřené na environmentální konzultanství, udržitelný provoz filmových institucí a festivalů, tzv. climate storytelling, etický marketing a komunikaci environmentálních témat.

FAMU navazuje na aktivity, které rozvíjela v posledních čtyřech letech. Teď má za sebou pilotní rok filmové výroby podle Manuálu udržitelné výroby studentských filmů a také zavádění pravidel pro udržitelný provoz fakulty. V rámci projektu teď probíhá zevrubný sběr zkušeností studentstva i vyučujících a produkce s praktickým provozem podle doporučení a návodů, aby tak mohla vzniknout ostrá verze Manuálu i pomůcek, jakými jsou checklisty udržitelné výroby. FAMU se jakožto jeden za zakládajících členů rovněž zapojuje do aktivit České greenfilmingové platformy, jejíž třetí setkání pořádala v květnu, a bude dále spolupracovat s klíčovými partnery v rámci českého audiovizuálního průmyslu.
Vývoj projektu iniciovala někdejší děkanka FAMU Andrea Slováková a na jeho přípravě i realizaci se podílí rozsáhlý tým, zahrnující bývalou i současnou environmentální ambasadorku FAMU - Annu Tabáškovou a Vojtěšku Dubcovou, režisérky a pedagožky, které se environmentální agendě dlouhodobě věnují Andreu Culkovou a Terezu Reichovou, producentku Michaelu Rýgrovou, proděkana pro vnější vztahy a rozvoj Víta Schmarce, proděkana pro vědu a výzkum Jakuba Kordu, green set konzultanta Adama Karáska a další odbornice a odborníky jak z oblasti audiovize, tak z oblasti environmentálních agend. Tým se bude v dalších fázích rozšiřovat. FAMU a členky a členové týmu již teď spolupracují například s organizacemi: Institut 2050, Fakta o klimatu, Planet A, ČT, TV Nova, TV Prima, Státní fond kinematografie, ARAS, APA, Asociace pro mezinárodní otázky.
,,Jako jeden z klíčových problémů pomalé cesty české audiovize k udržitelným postupům pojmenovala Česká greenfilmingová platforma nedostatek, resp. neexistenci vzdělávání v této oblasti. FAMU se této role ujala právě i na základě inspirace a požadavků od institucí, sdružených v platformě, a kromě předmětů pro aktuální studentstvo vyvíjí i pět kurzů pro osoby z praxe audiovize. Kurzy budou zakončeny mezinárodně platným mikrocertifikátem. FAMU tak může přispět k rozvoji audiovize ve směrech ohleduplných k životnímu prostředí a zároveň odpovědět na poptávku studujících, pro které je environmentálně vnímavé chování samozřejmostí, ale chtějí nabrat víc konkrétních vědomostí i dovedností," říká Andrea Slováková.
Projekt Green Deal na FAMU představuje důležitý krok směrem k udržitelné budoucnosti a odpovědné filmové produkci v České republice. Fakulta tímto demonstruje, že změna myšlení v oblasti audiovize začíná u mladé generace tvůrců a tvůrkyň, kteří budou hrát klíčovou roli v přechodu k udržitelným postupům.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů