Zástupci audiovizuálního průmyslu usilují o větší environmentální udržitelnost
Zástupci českého audiovizuálního průmyslu v Brně podepsali memorandum o založení České platformy pro udržitelnou audiovizi. Bude sloužit jako centrum pro otázky udržitelnosti tohoto odvětví v ČR, uvedl v tiskové zprávě předseda Asociace producentů v audiovizi (APA) Vratislav Šlajer. Cílem je minimalizovat environmentální dopad při výrobě filmů a dalších audiovizuálních děl. Mezi principy udržitelného natáčení patří využívání elektřiny ze sítě, nikoli z agregátů, či omezování využívání letecké dopravy
"Jako asociace producentů dlouhodobě vytváříme co nejlepší podmínky, analyzujeme situaci a pomáháme producentům, aby byla jejich natáčení v souladu s principy udržitelného natáčení a dopady na životní prostředí minimální. Jde o celosvětový trend a snažíme se také o zvyšování standardů natáčení v Česku a o konkurenceschopnost audiovizuálního průmyslu v celosvětovém měřítku. Velké společnosti typu Netflix nebo Disney+, které u nás natáčejí, už nechtějí bez dodržování aktuálních principů udržitelnosti spolupracovat," řekl Šlajer.
Memorandum podepsali představitelé českého audiovizuálního průmyslu. Jde například o tři televizní společnosti - Českou televizi, FTV Prima a TV Nova. Dále o APA, Filmovou a televizní fakultu Akademie múzických umění (FAMU) a Asociaci režisérů, scenáristů a dramaturgů.
Mezi principy udržitelného natáčení patří třeba využívání energie z obnovitelných zdrojů, pokud to podmínky umožňují, využívání dobíjecích baterií místo jednorázových, osvětlení s nižší spotřebou, maximální využívání aut s emisní normou Euro 6, upřednostňování veřejné dopravy, důsledné třídění odpadu v místě natáčení, využívání omyvatelného nádobí, minimalizace tisku ve prospěch digitálních materiálů či eliminace kosmetiky testované na zvířatech. Po skončení natáčení mají filmaři také zajistit, aby jen minimální množství využitého materiálu skončilo v odpadu.
Signatáři chtějí také podporovat sdílení informací, vzdělávání a inovací, které povedou ke snižování environmentálních dopadů. Má také vzniknout databáze dodavatelských subjektů, které fungují společensky odpovědně. Celkově se chtějí signatáři podílet na systémové dekarbonizaci a transformaci kreativního průmyslu.
"Máme nyní jedinečnou šanci podílet se vzdělávacími aktivitami na formování generace filmařek a filmařů, kteří budou nejen odpovědnější k životnímu prostředí, ale zároveň budou schopni napomáhat druhým zavádět a dodržovat nové postupy. Chceme napomáhat tomu, aby naše studentstvo mohlo reflektovat klimatickou změnu uměleckými prostředky, ale i k tomu, aby své příběhy mohlo vyprávět s co nejvyšším důrazem na udržitelnost. Jak ukazuje i tato iniciativa - s ohledem na jejich profesní budoucnost jde o zcela klíčovou dovednost," uvedl děkan FAMU David Čeněk.