Středa, 22. ledna 2025

Carbon Tracker 2024: české firmy jsou stále častěji ochotné poskytnout svá nefinanční data, třetina ale stále CO2 stopu nepočítá nebo ji odmítá zveřejnit

Carbon Tracker 2024: české firmy jsou stále častěji ochotné poskytnout svá nefinanční data, třetina ale stále CO2 stopu nepočítá nebo ji odmítá zveřejnit

Stále víc českých firem je ochotných poskytnout svá nefinanční data. Třetina velkých subjektů působících na českém trhu stále ještě CO2 stopu nepočítá nebo se jí obává zveřejnit. Ukázaly to výsledky šetření Carbon Tracker 2024. I přes blížící se povinnost nefinančního reportingu se tak často děje u velkých znečišťovatelů, téma ignorují také subjekty působící v oboru zábavy a hazardu.

Carbon Tracker 2024 ukázal nárůst firem, které se věnují výpočtu uhlíkové stopy ve Scope 3, více subjektů také prošlo auditem nefinančních dat. Stále jde ale o méně než 10 % poptaných a tedy oblast, kde Česko zaostává. Třetina firem potvrdila, že odpovědnost za téma ESG a dekarbonizace je aktuálně ukotvena přímo v nejužším vedení společnosti.
Platforma Climate & Sustainable Leaders Czech Republic, která sdružuje společnosti z řady různých oborů, zveřejnila výsledky třetího ročníku průzkumu Carbon Tracker. Ten přináší přehled, jak společnosti s největším obratem působící na domácím trhu přistupují k monitoringu a snižování uhlíkové stopy tak, aby dokázaly splnit blížící se regulační požadavky. Cílem přehledu, který je zveřejňován každoročně, je pomoci domácím firmám sledovat celkový vývoj v jednotlivých sektorech.
,,Třetí ročník průzkumu Carbon Tracker považuji za zlomový. Pracovali jsme s daty od 72 % oslovených společností, což znamená o pětinu více než v minulém roce, a to je více než potěšující. Pozitivní trend registrujeme také u firem počítajících Scope 3, tedy uhlíkovou stopu dodavatelského řetězce. Vrásky na čele nám ale nadále dělají odvětví, která téma udržitelnosti vytrvale ignorují, byť povinnost nefinančního reportingu doslova klepe na dveře," uvedl Jakub Skavroň, předseda správní rady a zakladatel platformy Climate & Sustainable Leaders Czech Republic, z.s.
K sestavení reportu Carbon Tracker 2024 byly použity údaje z dotazníků adresovaných 150 firmám s největším obratem a z veřejně dostupných zdrojů. Vyhodnocení získaných dat zajistil expertní tým PwC Česká republika. Data zpracoval podle metodiky GHG protocol.
Hlavní zjištění průzkumu Carbon Tracker 2024
§ Data z dotazníkového šetření nebo z veřejně dostupných zdrojů poskytlo celkem 72 % oslovených společností, což znamená nárůst o téměř 20 % oproti loňskému roku.
§ Třetina společností v České republice zatím uhlíkovou stopu nepočítá nebo své výsledky z různých důvodů odmítá zveřejnit.
§ Významné zlepšení v přístupu k udržitelnosti a výpočtu uhlíkové stopy je vidět u carbon-heavy odvětví jako energetika a výroba. K posunu došlo i u obchodních a distribučních společností.
§ Scope 3, který bude od roku 2025 zákonnou povinností pro společnosti s obratem nad 45 mil. eur, celkovou hodnotou aktiv vyšší než 25 mil. eur nebo s více než 250 zaměstnanci (s možností odkladu o rok pro společnosti do 750 zaměstnanců), vykazuje již 40 % oslovených společností, což znamená meziroční nárůst o více než 50 %. Tuto agendu začíná řešit i celá řada výrobních firem, díky čemuž se povědomí o práci s uhlíkovou stopou dostává i do jejich dodavatelských řetězců.
§ Na audit uhlíkové stopy nicméně nejsou subjekty působící na českém trhu stále ještě připraveny. Auditem certifikovaného auditora prošlo pouze 10 ze 150 oslovených společností. I když jde o trojnásobný nárůst oproti roku 2023, ve srovnání se zeměmi západní Evropy (ale třeba i Rumunskem) je to stále velmi nízké číslo.
§ Jasně stanovené dekarbonizační cíle do roku 2030 má více než 40 % oslovených společností, více než tři čtvrtiny z nich má ambici do 5 let snížit uhlíkovou stopu o více než 10 % a více než 20 společností se dokonce zavázalo snížit uhlíkovou stopu o 50 % či více oproti základním rokům (zpravidla rok 2019).
I přes pozitivní trend v některých odvětvích Carbon Tracker 2024 opět potvrdil propastné rozdíly mezi segmenty v přístupu k udržitelnosti. Zatímco firmy v oblasti obchodu, distribuce, výroby a energetiky disponují nefinančními daty ve vyšším procentu případů, jsou sektory jako hazard a zábava, kam spadají třeba loterijní společnosti, které v oblasti dekarbonizace zcela stagnují a téma vytrvale ignorují. ,,Stále ale platí, že i v oborech, kde se firmy udržitelnosti věnují, jsou společnosti, které dekarbonizační cíle stanovené nemají. A právě tyto subjekty obvykle patří mezi nejvýznamnější znečišťovatele v České republice. To je extrémně znepokojující," řekl Pavel Štefek, místopředseda spolku Climate & Sustainable Leaders Czech Republic a ESG partner PwC Česká republika.
Odvětví
CT 2023
CT 2024
Obchod/Distribuce
39%
61%
Výroba
41%
67%
IT a Telekomunikace
83%
64%
Energetika
69%
75%
Finance/Pojišťovnictví/Platby
77%
85%
Hazard a zábava
0%
0%
Veřejná doprava/doprava
50%
50%
Stavebnictví/RE
100%
75%
Povinně zveřejňovaná nefinanční data také budou muset být auditována. Již v tomto fiskálním roce budou finanční instituce a společnosti obchodující cenné papíry na regulovaném trhu s více jak 500 zaměstnanci procházet auditem nefinančního reportingu jehož součástí je i detailní audit výpočtu uhlíkové stopy. Následující rok budou prvním auditům čelit i další velké společnosti v České republice (cca 1300 společností). Carbon Tracker 2024 opět potvrdil nízkou připravenost firem v České republice, když auditem od certifikovaného poskytovatele prošlo pouze 10 ze 150 poptaných společností.
,,Jednu výrazně pozitivní změnu ale Carbon Tracker 2024 potvrdil. Přestože je téma udržitelnosti často vnímáno jako kontroverzní a ve firmách měla tuto agendu historicky v gesci různá oddělení, odpovědnost za oblast ESG je stále častěji ukotvena přímo v nejužším vedení firem," uzavřel Jakub Skavroň, předseda spolku Climate & Sustainable Leaders Czech Republic a doplnil, že v třetině oslovených společností, které letos data do průzkumu poskytly, má odpovědnost přímo předseda představenstva nebo generální ředitel společnosti.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů