Úterý, 3. prosince 2024

Praha využije geotermální energii z metra D na Nových Dvorech

Praha využije geotermální energii z metra D na Nových Dvorech

Praha využije geotermální energii získanou z budovaného metra D na Nových Dvorech na pomezí Prahy 4 a 12. Pomocí tepelných čerpadel ji použije k vytápění či chlazení v domech, které mají v této lokalitě vzniknout. Čerpadla budou umístěna v konstrukci metra. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Záměr patří mezi 69 projektů z takzvaného klimatického plánu, podle kterého chce Praha snižovat množství oxidu uhličitého v ovzduší. Obdobná zařízení fungují například v Rakousku, Německu, Velké Británii nebo Jižní Koreji.

"Podstatou projektu je využití geotermální energie získané z ostění tunelu metra D v okolí stanice Nové Dvory a její využití prostřednictvím technologie průmyslových tepelných čerpadel pro vytápění a chlazení budov v bezprostředním okolí," píše se v materiálu.

Výhodou tepelných čerpadel je podle dokumentu jejich účinnost, kdy na jednu kilowatthodinu (kWh) spotřebované elektřiny jsou schopna vyrobit tři až pět kWh tepelné energie, chladu či obojího. Další výhodou projektu je to, že není třeba dělat žádné speciální vrty či výkopy, kde by byla zařízení umístěna, protože tyto práce jsou součástí stavby metra. Do konstrukce tunelu budou při stavbě pouze doplněny takzvané geotermální absorbéry.

Na Nových Dvorech vznikne na ploše zhruba 200.000 metrů čtverečních 17 samostatných bloků budov s odhadovanou spotřebou vytápění a chlazení v řádu 10.000 až 15.000 megawatthodin (MWh) za rok. "Přímo nad plánovanou větrací šachtou z metra bude administrativní budova s pronajímatelnou plochou asi 8000 metrů čtverečních a potřebou tepla a chladu v řádu 300 až 500 MWh za rok," píše se v materiálu.

Vedení Prahy už schválilo přípravu projektu první části výstavby na Nových Dvorech. V první fázi vzniknou v okolí budoucí stejnojmenné stanice metra D byty, kanceláře, kulturní centrum a komerční prostory. Celá nová čtvrť má mít na 2000 převážně městských nájemních bytů a na rozloze téměř 30 hektarů mají vyrůst kanceláře, obchody, mateřská, základní i střední škola, poliklinika, venkovní hřiště a sportovní hala nebo komunitní kulturní centrum s knihovnou. Jednotlivé části mají vzniknout do 15 let. Na projektu Praha pracuje se svou firmou Pražská developerská společnost (PDS).

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů