Před 15 lety zahájila provoz první čerpací stanice čistého vodíku v ČR
První čerpací stanice čistého vodíku v ČR zahájila provoz před 15 lety, 5. listopadu 2009, v Neratovicích. Po více než třech letech příprav ji otevřel Ústav jaderného výzkumu (ÚJV) ve spolupráci se společností Linde Gas. Stanice byla neveřejná a využíval ji speciální autobus neratovické městské hromadné dopravy. Provoz tohoto autobusu na pravidelných linkách trval asi pět let do roku 2014, komerční výroba nenavázala z důvodu nízké poptávky po podobných vozidlech. Dnes se opět zájem zvyšuje, zejména kvůli novým požadavkům Green Dealu, uvedl vloni v létě pro týdeník Euro Aleš Doucek, vedoucí oddělení Vodíkové technologie a inovace v energetice ÚJV Řež.
Podle Doucka se jednalo o první vodíkovou stanici ve střední a východní Evropě. Celý projekt stál tři miliony eur - milion stála pumpa, další milion vývoj a stavba vodíkového autobusu. Tři čtvrtiny nákladů pokryly dotace od státu a EU. Stanice H2 450-20-20 HB dokáže plnit motorová vozidla plynným vodíkem o tlaku 350 barů. Skládá se z dvoustupňového vodíkového kompresoru, který dosahuje svého nejvyššího plnicího tlaku 438 barů (při teplotě max 85°C). Tohoto tlaku je dosaženo pomocí nového procesu High Booster Process (proces s dotlačovaným kompresorem). Celá kompresorová stanice je umístěna v železobetonovém kontejneru. Příslušné komponenty čerpací stanice jsou navrženy tak, aby její úprava na vyšší provozní tlak - až 1000 barů - byla snadno realizovatelná. Vodík je skladován v nadzemním zásobníku o objemu 50 m3, pro vlastní čerpání vodíku do motorových vozidel pak slouží nízkotlaká, střednětlaká a vysokotlaká sekce. Například naplnění zásobníků autobusu trvá zhruba deset minut. Projekt počítá s roční spotřebou 72 tisíc metrů krychlových (zhruba šest tun) vodíku.
V Evropě se stanice podobného typu nacházejí například v Amsterdamu, Barceloně a Portu, v provozu je jich několik desítek, velká část v sousedním Německu. V ČR dnes podobné zařízení funguje také v areálu společnosti ÚJV Řež, od roku 2022 je možné natankovat vodík i ve veřejné vodíkové stanici v Ostravě-Vítkovicích a od jara 2023 na pražském Barrandově. Společnost ORLEN Unipetrol, která vystavěla stanici na Barrandově, chce do roku 2030 v provozovat 28 vodíkových plnicích stanic a dva vodíkové distribuční terminály pro železniční dopravu v Litvínově a Neratovicích.
Vodíkový pohon, jehož podpora je součástí evropské strategie snižování uhlíkové stopy, má nepopiratelné výhody například oproti elektrickým vozům na baterie. Tankování je stejně rychlé jako u benzinových/dieselových aut a dojezdová vzdálenost se pohybuje v řádu stovek kilometrů, přitom emise z provozu jsou nulové a cena za kilometr srovnatelná s fosilními palivy.