Aktuální výzkum veřejného mínění IBRS ukázal, že 71 % populace starší 18 let je pro rozvoj jaderné energetiky v České republice, což oproti předchozím obdobím představuje nárůst. Míra souhlasu s rozvojem jaderné energetiky je těsně pod historickým maximem, které bylo v době energetické krize na podzim 2022.
Podpora rozvoje jaderné energetiky se blíží historickému maximu
Zároveň více než polovina respondentů (56 %) podporuje jako budoucí nejvhodnější energetické řešení pro Českou republiku kombinaci jádra a obnovitelných zdrojů (OZE). Podle výsledků výzkumu stále větší podíl veřejnosti vnímá výhody kombinace obou zdrojů, která umožňuje nejen energetickou soběstačnost, ale také dosažení dlouhodobých klimatických cílů.
,,Jaderná energetika a obnovitelné zdroje nejsou vnímány jako konkurenční alternativy, ale jako vzájemně se doplňující pilíře moderní a čisté energetiky," uvedl Miloš Rybáček, jednatel agentury IBRS.
Informaci o vítězství korejské společnosti KHNP v tendru na výstavbu nových bloků v Jaderné elektrárně Dukovany zaznamenalo 41 % respondentů a většina z nich hodnotí tuto volbu pozitivně.
,,Výsledky naznačují, že veřejnost začíná vnímat stabilizaci energetického sektoru a zároveň důvěřuje dlouhodobým opatřením, jako je výstavba nových jaderných bloků a rozvoj obnovitelných zdrojů," uvedl Miloš Rybáček, jednatel agentury IBRS.
Průzkum také zaznamenal postupný pokles obav spojených s vlivem války na Ukrajině na českou energetickou situaci. Stále se sice 59 % respondentů domnívá, že válečný konflikt ovlivňuje energetickou soběstačnost České republiky, ale proti jaru 2024 zde došlo k poklesu o 6 %.
Výzkum je pro ČEZ realizován dlouhodobě a každá z vln je realizována na reprezentativním vzorku 500 respondentů z celé České republiky starších 18 let, vybíraných kvótní metodou formou osobních rozhovorů s přímým zápisem pořízených dat do notebooku (CAPI) podle standardů ESOMAR.