Čtvrtek, 21. listopadu 2024

Opavské chráněné dílny likvidují velké množství zatopeného elektroodpadu

Opavské chráněné dílny likvidují velké množství zatopeného elektroodpadu

Do chráněných dílen v Opavě po zářijových povodních zamířilo k likvidaci velké množství zatopeného elektroodpadu. Zaměstnanci dílen ho rozebírají, třídí a předávají k dalšímu využití či na skládku. Jen v říjnu zpracovali oproti běžnému stavu o 170 tun elektrospotřebičů více, což je nárůst o více než 90 procent. ČTK to dnes řekl vedoucí Chráněných dílen Charity Opava Tomáš Schaffartzik.

Chráněné dílny opavské charity jsou jediným zařízením, které se v Moravskoslezském kraji věnuje likvidaci elektroodpadu. Končí tak u něj i většina elektrospotřebičů, které v regionu zatopily a znehodnotily zářijové povodně.

"Objem práce u nás narostl o téměř sto procent a ekologická likvidace zničených spotřebičů bude trvat dlouhé měsíce," uvedl Schaffartzik. Podle něj to chráněným dílnám, které zaměstnávají téměř výhradně handicapované, způsobuje kapacitní problémy, ale také situace ohrožující zdraví. Zatopené přístroje totiž mohou nést nebezpečné infekce.

"Na náklady Charity Opava se proto někteří pracovníci nechali naočkovat proti žloutence, zajistili jsme větší množství desinfekce a používáme také vinylové rukavice. Zaměstnanci dostali montérky navíc, aby je mohli častěji měnit a prát," řekl.

V Opavě se ale nezpracovává veškerý elektroodpad. Ledničky a mražáky likvidují specializované firmy, které z nich dokážou odčerpat chladicí plyny, a třeba varné konvice míří do firem, které mají drtiče. V jejich případech se ekologická likvidace nevyplatí. "U nás zůstávají pračky, myčky, sporáky či mikrovlnné trouby. Naši zaměstnanci je rozeberou na jednotlivé součástky. Například z takové pračky vznikne 35 hromádek různých materiálů," uvedl vedoucí dílen.

Podle něj se daří recyklovat 95 procent váhy přivezeného odpadu. "Většina se prodá jako recyklovaný materiál k dalšímu využití, jiné se využijí energeticky. Na skládce díky tomu skončí pouze mizivá část z ekologicky zlikvidovaných přístrojů," dodal.

V opavských chráněných dílnách pracuje okolo 200 lidí s různými handicapy, například s problémy po operaci páteře. Čtvrtina z nich je v provoze, který likviduje spotřebiče.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů