Australští vědci zjistili složení koulí, kvůli kterým Sydney zavřelo pláže
Australští vědci vyřešili záhadu lepkavých, tmavých koulí, které minulý měsíc vyplavilo moře na několika slavných plážích v Sydney. Osm pláží včetně Bondi kvůli nim bylo na několik dní uzavřeno, aby dělníci mohli sesbírat tisíce kulovitých naplavenin.
Původně se předpokládalo, že jde o dehet nebo jinou podobnou chemickou látku uniklou z proplouvajících lodí, ale analýza přinesla mnohem nechutnější výsledek - koule tvoří "směs lidských výkalů, kuchyňského oleje, chemikálií a drog", uvedli vědci, které dnes citoval zpravodajský server BBC News.
Koule tak s největší pravděpodobností pocházejí z nějakého úniku z odpadního systému, ale odkud přesně se zatím nepodařilo zjistit. Každá koule byla trochu jiná, ale měla pevný povrch - částečně zpevněný nahromaděním písku a minerálů, jako je vápník - a měkké jádro. Uvnitř se nacházelo cokoli od kuchyňského oleje a molekul mýdlové pěny až po léky na krevní tlak, pesticidy, vlasy, metamfetamin a veterinární léčiva.
"Páchnou naprosto odporně, jsou cítit hůř než cokoli, co jste kdy cítili," řekl místním médiím hlavní výzkumník, docent Jon Beves z Univerzity Nového Jižního Walesu. Profesor William Alexander Donald uvedl, že připomínají hroudy tuku, oleje a mastnoty - často nazývané fatbergy neboli tukovce - které se běžně tvoří v kanalizačních systémech.
Vědci uvedli, že v posledních dvou letech obdrželi nepotvrzené zprávy o vyplavování menších, ale jinak podobných koulí, ovšem společnost Sydney Water, která spravuje místní kanalizace, oznámila, že ve městě nejsou žádné známé problémy s odpadními systémy.