Středa, 13. listopadu 2024

Čtyři tuny oblečení na náměstí Republiky upozorňují na problém textilního odpadu

Čtyři tuny oblečení na náměstí Republiky upozorňují na problém textilního odpadu

Hromada zhruba čtyř tun oblečení, která je od pondělí na pražském náměstí Republiky, má upozorňovat na problematiku textilního odpadu v Česku. ČTK o tom informoval mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Magistrát společně s Pražským inovačním institutem (PII) projekt připravil. Objem textilu má podle Hofmana představovat množství, který vyprodukuje průměrná čtyřčlenná rodina. Od příštího roku čeká Prahu a další města změna legislativy, která bude vyžadovat zajištění separovaného sběru a recyklace textilního odpadu.

Cílem změny evropské i české legislativy je snížit ekologickou zátěž a podpořit cirkulární ekonomiku. Od 1. ledna 2025 budou mít obce v Česku povinnost zajistit separovaný sběr textilního odpadu. Evropská unie zároveň připravuje směrnici, která v budoucnu rozšíří odpovědnost výrobců za produkt na celý jeho životní cyklus. Výrobci, dovozci a distributoři tak budou zajišťovat nebo financovat systém sběru a recyklace textilu. Na toto téma zároveň Praha s PII připravila dnešní konferenci o předcházení vzniku textilního odpadu, jak s ním nakládat a jak textilní odpad ve městech využít co nejlépe.

Upozornit na problematiku má v centru metropole právě takzvaná hromada hadrů, která symbolizuje svým objemem textilní odpad průměrné čtyřčlenné rodiny na konci jejího života. Představuje roční uhlíkovou stopu deseti Čechů, pokud by se jednalo o nové oblečení. Každý Čech podle magistrátu ročně vyhodí asi deset až 12 kilogramů textilu, což je podobně jako evropský průměr. Na jedno bavlněné tričko se podle odborníků přitom spotřebuje až 2700 litrů vody.

"Ročně podle expertních rozborů ministerstva životního prostředí vyhodíme okolo 170.000 tun textilu a textil tvoří obecně tři až čtyři procenta odpadu v černých popelnicích," uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík. Ve městech v České republice i proto od 1. ledna přibudou místa pro třídění textilu.

Praha bude textil sbírat v takzvaném odpadovém režimu pomocí umístění dalších kontejnerů na textil na sběrné dvory. "Tím bude možné textil efektivněji recyklovat - na speciální dotřiďovací lince se podle kvality textil roztřídí tak, že část se opětovně použije jako oblečení, část se recykluje na čistící hadry, na výplně do průmyslu apod. a část se vyváží k opětovnému použití či recyklaci do zahraničí," sdělil Hladík.

Podle pražského primátora Bohuslava Svobody si většina lidí neuvědomuje, co všechno životní prostředí ovlivňuje. "Jeho ochrana je nesmírně důležitá a součástí této ochrany je i prevence a informovanost," uvedl. V Praze jsou organizace, které pomáhají lidem, aby zbytečně nevyhazovali textil. Zároveň město posiluje spolupráci s firmami, které textilní odpad zpracovávají pro opětovné využití. Kvůli současným rychlým změnám v módě se dnes na světě vyrobí téměř dvojnásobek oděvů než v roce 2000.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů