Produkce odpadů v Česku v přepočtu na člověka byla loni nejnižší od roku 2017
Produkce odpadů v Česku v přepočtu na obyvatele byla loni nejnižší od roku 2017. V průměru připadlo na jednoho člověka 3489 kilogramů odpadů, což bylo meziročně o 152 kilogramů méně, proti roku 2017 ale zhruba o 200 kilogramů více. Nebezpečného odpadu jeden obyvatel ČR vyprodukoval loni i před sedmi lety stejně, v průměru 141 kilogramů. Vyplynulo to z dnes zveřejněných dat Českého statického úřadu (ČSÚ).
Celkem lidé a firmy loni vytvořili téměř 38 milionů tun odpadů, což bylo meziročně o jeden milion tun méně a nejméně od roku 2019. Ubylo i nebezpečného odpadu, kterého bylo 1,53 milionu tun, meziročně o 1,8 procenta méně. Naopak o 0,6 procenta na 5,4 milionu tun přibylo komunálního odpadu, který pochází od domácností a jehož sběr zajišťují obce.
S ohledem na kraje nejvíce odpadů, 5,8 milionu tun, bylo loni podle ČSÚ vytvořeno v Jihomoravském kraji, zatímco nejméně v Karlovarském kraji, jeden milion tun. Jihomoravský kraj skončil loni na pomyslném prvním místě i při přepočtu odpadu na obyvatele s 4724 kilogramy. Nebezpečných odpadů bylo nejvíce v Moravskoslezském kraji, kde jich připadlo 225 kilogramů na obyvatele. Nejméně nebezpečného odpadu vzniklo v Karlovarském kraji s 67 kilogramy na obyvatele, doplnili statistici.
Komunálního odpadu loni vyprodukoval jeden obyvatel Česka v průměru 409 kilogramů, meziročně o tři kilogramy méně. Regionem, kde ho bylo na jednoho obyvatele nejvíce, byl Středočeský kraj, a to 457 kilogramů na člověka. Nejlépe na tom byla Praha s 349 kilogramy na obyvatele, vyplynulo z dat ČSÚ.