Středa, 18. prosince 2024

Novinka: Kovové obaly mohou lidé od ledna dávat i do žlutých popelnic

Novinka: Kovové obaly mohou lidé od ledna dávat i do žlutých popelnic

VIDEO - třídění plechovek do barevných nádob má smysl. Umíme je v ČR dobře recyklovat. V celé ČR se od ledna spouští vylepšení, které má lidem ještě více ulehčit třídění. Obcím může změna pomoci navýšit procenta povinného třídění, která musí obce plnit ze zákona. Kovové obaly, včetně nápojových plechovek, se budou moci od ledna odkládat také do žlutých třídících nádob.

NOVINKA - V celé ČR se od ledna spouští vylepšení, které má lidem dále ulehčit třídění

Pokud nemáte v ulici šedou nádobu na kovy, od ledna budete moci kovové obaly odkládat také do všech žlutých kontejnerů. Těch je více než 180 000 a také do malých žlutých popelnic u rodinných domů v rámci tzv. "door to door" systémů, které závádí stále větší počet obcí a měst. Lidé tak mohou od ledna využít k třídění kovových obalů již skoro 500 000 sběrných nádob po celé ČR. To je násobně více, než jich bylo doposud. S touto možností začala s předstihem i některá velká města, jako třeba Praha, Brno a Ostrava. Opatření se ukázalo jako velmi efektivní.

Výsledky třídění a recyklace kovů se stále zlepšují. Aktuální rozšíření sítě znamená také zásadní navýšení sbíraného množství kovů pro další roky

Již nyní dokáže stávající třídící systém v ČR zajistit recyklaci 67 % všech kovových obalů. U ocelových je to už dokonce 85 %. Ze sebraných a vytříděných kovových obalů, se plných 99 % předává do recyklace. Systém třídění v obcích je tedy velmi efektivní, jak ekonomicky, tak ekologicky (více informací najdete také zde). Nové plošné opatření jde vstříc lidem a dělá třídící systém zase o něco jednodušší a komfortnější.

kovy-prezent

Pokud nemáte v blízkosti šedou sběrnou nádobu, od ledna můžete všechny kovové obaly třídit také žlutých nádob. Můžete je předat také do obecního sběrného dvora, nebo do sběrny odpadů, kde vám navíc bude vyplacena odměna. A nebo můžete počkat na mobilní svoz odpadů ve vaší obci. Tam jde kovy odevzdat také. O tento posun v systému stály zejména obce a města. Aby občané měli třídění co nejjednodušší a aby i obce mohly vytříděné kovy využít k prokázání splnění třídících cílů, které mají ze zákona. Čím více lidé v obci třídí, tím by také měla mít obec levnější nakládání se zbytkovým směsným odpadem, když redukují jeho množství. Dohoda vznikla mezi obcemi, profesními svazy a svozovými a třídícími firmami. Cílem je další navýšení efektivity komplexního systému třídění a využití obalových odpadů, který v ČR máme a který nám v dobrém závidí většina států EU.

Těžko tomu konkurovat

pocet-nadob Ekokom, 2023

Novému počtu sběrných nádob, kam bude možné kovy odložit a který se od ledna zásadně navýší, nebude moci zvažovaný zálohový systém na PETky a plechovky, s pouhými 11000 sběrnými místy v obchodech, nikdy konkurovat. A to jak počtem, tak ekonomicky, ale zejména z hlediska nesrovnatelného komfortu pro občana. Velký počet nádob, kam bude nově možné kovové obaly odložit, je totiž již přímo u rodinných domů občanů, kdy docházková vzdálenost je 0 metrů.

Další podstatnou výhodou stávajícího systému a jeho intenzifikace je skutečnost, že rozšíření možnosti třídění se týká všech kovových obalů, nikoli například jen nyní často zmiňovaných nápojových plechovek. Malé srovnání. Aktuálně diskutovaný zálohový systém by z kovových obalů uměl řešit právě jen tuto minoritní skupinu. To je však opravdu velmi málo. Třídění pouze nápojových plechovek by bylo z pohledu oběhového hospodářství a potřeby rozvoje kompexního systému nakládání s odpady zcela nedostatečné. Obce ani města si takové zúžení výkonu nemohou dovolit, pokud mají plnit platnou legislativu. Bylo by to i nákladově velmi neefektivní.

K většině statutárních měst, které povinné zálohování PET lahví a plechovek již jednoznačně odmítly, se aktuálně dne 2.12.2024 vyjádřila v rámci interpelace také paní primátorka města Brna, Markéta Vaňková (ODS). Ve svém písemném prohlášení uvádí řadu důvodů, pro které město Brno nesouhlasí se zavedením povinného zálohování PET lahví a plechovek, jak jej navrhuje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Paní primátorka ve stanovisku mimo jiné uvádí, že zálohování by jednoznačně ekonomicky poškodilo provedené komunální investice, stejně jako dosavadní efektivní systém nakládání s odpady. Stanovisko je k dispozici pod tímto odkazem. Nyní je otázka, zda se poslanci ve sněmovně, při hlasování ohledně Hladíkovy novely, přikloní spíše k zájmům a vyjádřeným stanoviskům většiny měst a obcí, Hospodářské komory, Asociace krajů, KZPS ČR a řady dalších organizací, či k projeveným zájmům výrobců nápojů a výrobců zálohovacích automatů.

Doposud žádné cíle pro nápojové plechovky nebyly a nejsou v platné legislativě stanoveny

Pokud někdo s cílem prosazení povinného zálohování záměrně argumentuje nízkou měrou sběru nápojových plechovek, odpověď je jednoduchá. Aktuálně, ani historicky, neexistovaly a neexistují žádné platné legislativní cíle pro nápojové kovové obaly. Ty se proto ani samostatně nevykazovaly a nevykazují. Nikdo to nikdy nepotřeboval a systému nezadal. Vynakládání prostředků na imaginární cíl by si autorizovaná obalová společnost (Ekokom a.s.) nemohla dovolit, pokud by chtěla fungovat efektivně. Pokud někdo k nápojovým plechovkám prezentuje za ČR konkrétní čísla, jsou to čísla smyšlená, nikoli změřená a systémem oficiálně vykázaná. Například v poslední době často zmiňované číslo údajného sběru kovových nápojových plechovek ve výši 27 %. Tento údaj je spíše PR produktem určité potřeby komunikace vybraných subjektů, než změřeným faktem. Kovové nápojové obaly se doposud ani samostatně neseparovaly od ostatních kovů. Nebyl k tomu žádný důvod. Ani věcný, ani legislativní. A v platné legislativě stále není. Odpady se separovaly a separují podle materiálu. Stejně tak se doposud samostatně netřídí, ani nevykazují například hřebíky, nebo konzervy od ovoce. A je to poměrně logické.

vyuziti-obalu2023-

Pokud bude schválen předpis, který stanoví nové cíle k jakýmkoli komoditám či typům obalů (například očekávané nařízení PPWR), systém začne efektivně sledovat naplnění takového cíle a bude k jeho splnění vynakládat finanční prostředky. ČR zatím doposud vždy splnila svým systémem všechny stanovené obalové cíle, které máme v platné legislativě. A zapojené subjekty, včetně obcí a měst, to jistě mají v úmyslu i do budoucna.

Zainteresované svazy, obce, města a profesní organizace, tímto novým opatřením zároveň děkují lidem, že velmi dobře třídí odpady už řadu let, a to v efektivním dobrovolném systému. Lidé, děláte to skvěle, třídění odpadů má smysl. Společně dáváme odpadům nový život. Česká republika doposud vždy kvalitně splnila své cíle k obalovým odpadům a splní i ty budoucí.

Zdroj: Ing. Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů